كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
زندگی نامه و خدمات علمی و فرهنگی دکتر حسن تاجبخش

زندگی نامه و خدمات علمی و فرهنگی دکتر حسن تاجبخش

ناشر: انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 376
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1385 - دوره چاپ: 1

کیفیت : در حد  نو

 

مروری بر کتاب

پیشینه خانوادگی از زبان دکتر حسن تاج بخش:

من در روز دوم آبان 1316خورشیدی/نیمه شعبان1357ه.ق در محله امامزاده یحیی در تهران زاده شدم. نام یکی از عموهایم مهدی است. از این رو مرا مهدی نخوانده و حسن نامیدند! نام پدرم تقی است، او پسر جواد خان، او پسر حاجی ابراهیم خان، او پسر حاجی محمود خان، او پسر حاجی نور محمد خانِ سردار و او پسر میرزا محمد خان بیگلربیگی قاجار است. پدرم از کارشناسان قدیمی وزارت کشاورزی ایران بود.

نام شادروان مادرم حاجیه فرخنده خانم ابری نارانی است. تقدیر چنین بود که من و برادرم بیش تر در کُف با کفایت و ظل عنایت مادر زندگی کنیم. مادرم شیرزنی بود که ریشه در البرزکوه داشت و مقداری زمین زراعتی را در قریه ناران و پشت کوشک(نجارکلا) لواسان از پدرش(که در جوانی درگذشته بود) به میراث برده بود.

زمین پشت کوشک را به بهایی اندک فروخت و پول آن را به اضافه فروش قسمتی از اموال منقول، خرجِ خرید خانه ای عادی به مساحت220متر در شرق تهران نمود؛ چون خانه اجدادی شان وقف اولاد ذکور بود و پدرش تنها او را داشت و بنابراین از خانه پدری محروم ماند.

پدرِ مادرم مرحوم میرزا عزیزالله از افسران پاکِ ایران در اواخر دوران قاجاریه بود که در سال1348 هجری قمری مطابق با 1308 هجری شمسی در 45سالگی درگذشت و مزار او در امامزاده عبدالله شهر ری است.

ایشان پسر استاد محمد تقی، استادِ بزرگ چاپخانه دار و ناشر عهد ناصری است. استاد محمد تقی پسر حاجی عبدالمحمد بزرگ ترین ناشر و چاپخانه دارِ زمان ناصرالدین شاه و ناشر روزنامه وقایع اتفاقیه است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

زندگی نامه و خدمات علمی و فرهنگی دکتر حسن تاجبخش

  • 180,000ریال

برچسب ها: رجال ایران, مشاهیر ایران, اندیشمندان ایران, کتاب زندگی نامه و خدمات علمی و فرهنگی دکتر حسن تاجبخش