منو
سبد خرید

زندگی نامه خودنوشت نلسون ماندلا

زندگی نامه خودنوشت نلسون ماندلا
درحال حاضر موجود نمی باشد
زندگی نامه خودنوشت نلسون ماندلا
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 148468 - 65/4
  • وزن: 0.40kg
0 ریال

زندگینامه خودنوشت نلسون ماندلا

نویسنده: نلسون ماندلا
مترجم: علیرضا جباری

ناشر: قطره
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 560
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 1

کیفیت : نو ؛ مزین به نوشته و امضای مترجم

 

مروری بر کتاب

مصور

یادداشت های روزانه، نامه ها، سخنان، مصاحبه ها و ...

نام نلسون ماندلا یکی از پرآوازه‌ترین و گرامی‌ترین نام‌ها در جهان است. کسی که این نام را بر خود دارد قهرمان عصر خویش و یکی از برجسته‌ترین چهره‌های سده‌ی بیستم است. روایت نزدیک به سه دهه زندانی بودن ماندلا همراه با دیگر رهبران سیاسی نسل خویش، به صورت افسانه‌ی پیدایش و استوره‌ی ایجاد «آفریقای جنوبی جدید» درآمده است. 

او چهره‌ای جهانی از کار درآمده است. زندگی او را در نوشتارهای بی‌شمار، از زندگی‌نامه تا مقاله‌های مطبوعاتی، از فیلم‌های سینمایی تا مستندهای تلویزیونی، از کتاب‌های مصور ویژه‌ی جهانگردان تا ضمیمه‌های روزنامه‌ها، از سرودهای آزادی تا شعرهای ستایشگرانه، و از تار‌نماهای سازمانی تا وبلاگ‌های شخصی عرضه کرده‌اند؛ اما او به راستی کیست و چه اندیشه‌ای در سر دارد؟

از ویژگی های این کتاب پیشگفتاری ست که باراک اوباما درباره آن نوشته است، اوباما که ماندلا را از محبوب ترین شخصیت های سیاسی نزد خود می داند، در این پیشگفتار درباره او نوشته است: 

«زندگی ماندلا حکایتی سرشار از رو در رویی مستقیم با بداندیشی و ناامیدی را برای ما بازگو می کند که جهان ما اغلب از آن رنج می برد. او زندانی ای است که آزادمرد از کار در می آید؛ آزادیخواهی است که منادی پرشور آشتی می شود، و رهبر حزبی است که رئیس جمهوری منادی پرشور مردم سالاری و پیشرفت از کار در می آید. ماندلا پس از ترک جایگاه رسمی ریاست جمهوری نیز همچنان تلاش برای تحقق عدالت، فرصت و شکوه مندی انسان را پی می گیرد. او برای ایجاد تغییر در کشورش و جهان بسیار کوشیده است؛ آن چنان که نادیده گرفتن سهم او در تاریخ چند دهه گذشته دشوار است.»

وقتی آبراهام لینکلن که یکی از نزدیک ترین دوستانش برده دار بود، قانون لغو برده داری را امضا کرد، احتمالا نمی دانست با آن امضا، جانش را فدای آزادی بردگان می کند. آبراهام لینکلن را نه دوست برده دارش که مردی متعصب به قتل رساند مردی که از در حاشیه چند عکس دسته جمعی باقی مانده از آن روزگار، در میان جمعیت پیرامون آبراهام لینکلن دیده می شود.

نه آن زمان که حمایت از سیاهان می توانست رئیس جمهوری ایالات متحده را به دیار عدم بفرستد و نه قریب به صدسال بعد، روزگاری که با مبارزات مارتین لوتر کینگ سیاهان از بدیهی ترین امتیازات قوانین مدنی امریکا برخوردار شدند؛ کمتر کسی انتظار داشت که سمبل مبارزه آزادی خواهانه انسان در جهان، سیاه پوستی برخاسته از سرزمین تبعیض نژادی خواهد بود و نماد تغییر جهان انتخاب رئیس جمهوری سیاه پوست برای ایالات متحده.

از روزگاری که آبراهام لینکلن بر خاک افتاد، تا روزگاری که باراک اوباما بر صندلی ریاست جمهوری تکیه زد، از روزگاری که نلسون ماندلا برای آزادی سیاهان سال ها تنهایی و رنج را پشت سلول های تنگ زندان به تنها سپری کرد تا روزگاری که به عنوان یکی از افتخارات جهان بشری ستوده شد؛ ماجراهای بسیار برجهان گذشت و انسان های بسیاری فداکاری کردند، تا این مبارزات به بار بنشیند.

کتاب حاضر زندگی نامه یکی از همین قهرمانان راه آزادی انسان است؛ کسی که رویکرد جامعه جهانی نسبت به بحث سیاه وسفید، نژادپرستی و... را با پایمردی خود در سال های طولانی زندان و تبعید، تغییر داد و درنهایت به سمبل ایستادگی و مقاومت یک انسان بدل شد. 

متأسفانه نلسون ماندلا دیگر در میان ما نیست و چندی پیش در میان بدرقه بسیاری از سیاستمداران بزرگ جهان به خاک سپرده شد. اما تجربه های او در زندگی و مبارزه برای ما باقی مانده تجربه هایی که می تواند حاوی نکات آموزنده و جالب توجه زیادی باشد.

فهرست

نگارش شبانی
بازیگری تئاتر
حماسه
کمدی تراژیک
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات