منو
سبد خرید

زندگی مسلمانان در قرون وسطا

زندگی مسلمانان در قرون وسطا
موجود نمی باشد
زندگی مسلمانان در قرون وسطا
0 ریال
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 73656 - 83/2
  • وزن: 1.00kg
  • UPC: 70

زندگی مسلمانان در قرون وسطا

نویسنده: علی مظاهری
مترجم: مرتضی راوندی
ناشر: سپهر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 455
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1348 - دوره چاپ: 1

کمیاب  - کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب

کتاب زندگی مسلمانان در قرون وسطی به زندگی مسلمانان بین قرن دهم تا سیزدهم میلادی می پردازد. سبک نگارش کتاب متأثر از دیدگاه تاریخ نگاری آنال می باشد. پیدایش دیدگاه آنال به یک معنی واکنشی است به نوعی تاریخ نگاری که عنصر فرمایشی و دستوری در آن از جایگاهی ویژه برخوارد است. اکثر آن تواریخ به فرمان شاه، وزیر یا حاکم تحریر می گشته و به زندگی مردم عادی توجه خاصی نداشته. علاوه بر فرمایشی بودن این نوع تواریخ باید از غلبه ی خُردنگری و توصیف صرف رویدادها در آنها یاد کرد. دیدگاه آنال نام خود را مدیون مجله ای است تحت عنوان آنال که از اوایل قرن بیست در فرانسه انتشار یافت. از نظریه پردازان این دیدگاه می توان از هانری بر، لوسین فور، مارک بلوخ و فرنان برودل نام برد.
 

اثر حاضر تحقیقی است درباره شیوه زندگی روزانه و آداب و سنن و ساختار اجتماعی و اقتصادی مسلمانان در قرون میانه قرن دهم تا سیزدهم میلادی برابر با چهارم تا هفتم هجری قمری.بخش یکم به بررسی زندگی مذهبی مسلمانان اختصاص یافته و از مسجد, نماز, دعا, روحانیان, آداب ماه رمضان, زیارت مکه و مشاهده متبرکه سخن گفته شده است .بخش دوم درباره پرورش و آموزش کودکان, آیین ختنه‌سوران, قصد نکاح و زناشویی و مراسم سوگواری است .

بخش سوم با عنوانکانون خانواده شامل این مقولات است :حجاب, خادمان, احوال و عادات و مصطلحات زنانه و مردانه, خودآرایی زنان, رخت زنانه و طرز دوخت آن, چگونگی خانه‌ها, اثاث مردم, حلال و حرام, و پخت و پز .در بخش چهارم اطلاعاتی درباره حیات سیاسی و اجتماعی، با این موضوعات فراهم آمده است : سازمان حکومتی, تشکیلات اداری, قاضیان, باج و خراج, سلاح و ساز جنگ و غازیگری .

بخش پنجم حاوی مطالبی است در باب دانش و فرهنگ و نمودها و ابزارهای آن, از جمله :نحوه آموزش در مراکز علمی, کتاب و نویسندگی, کتابخانه و کتابفروشی, تهیه کتاب, خنیاگری, نقاشی, فالگویی و علوم غریبه .در بخش ششم مطالبی درباره شکل و ساختار شهرها و مراکز و نهادهای شهری و زندگی در شهرها بیان شده است, از جمله :قلعه‌ها و استحکامات, مجاری مصنوعی آب, روشنایی, بیمارستان‌ها و دارالعجزه, گرمابه‌ها, تفریحات عمومی, اعیاد, ورزش‌ها, مسافرت و جهانگردی .

در بخش هفتم تصویری از کاروانسراها, بازارها, دکان‌ها, پیله‌وران, دوره گردان, صنعتگران, کارگران, قیمت‌ها, وزن‌ها و مراکز داد و ستد ترسیم شده است .بررسی ویژگی‌های اقتصادی کشاورزی در قرون میانه موضوع بخش هشتم کتاب است .از جمله مطالب این فصل عبارت‌اند از :خانه کشاورز, آبیاری, تهیه کود, صیفی کاری, کشت غلات, انواع گیاهان صنعتی, درخت‌های میوه, پرورش زنبور عسل و کرم ابریشم .
در بخش نهم, مخاطبان با زندگی صنعتگران و پیشه‌وران و انواع حرفه‌ها و صنایع در دوران مورد بحث آشنا می‌شوند .آخرین بخش کتاب به بررسی نحوه داد و ستد و سوداگری مسلمانان اختصاص دارد و شامل مطالبی است درباره جاده‌های کاروان رو, بنادر, کشتیرانی, اداره پست, معامله و خرید و فروش غلامان, پول و بانک, و راه چین و هندوستان .

فهرست

پیشگفتار
زندگی مذهبی مسلمانی از قرن دهم تا سیزدهم
مسجد و نماز و دعا
زیارت مکه
مشاهد متبرکه
از گهواره تا گور ولادت کودک
مراسم ختنه سوران
...

 

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب