دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

زندگی سیاسی مرتضی قلی خان بیات

زندگی سیاسی مرتضی قلی خان بیات

نويسنده: عمادالدین فیاضی - حمیدرضا رفیعی
ناشر: امیر کبیر
زبان كتاب: فارسی
تعداد صفحه: 136
اندازه كتاب: رقعی - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور

مرتضی قلی‌خان بیات یکی از پرسابقه‌ترین فعالان سیاسی در زمان خود بود که در حساس‌ترین و بحرانی‌ترین زمان ممکن به نخست‌وزیری منصوب شد. این انتخاب حاصل شرایط نسبتا باز سیاسی ایجاد شده پس از شهریور 1320 بود. کتاب حاضر نگاهی دارد به زندگی سیاسی مرتضی قلی‌خان بیات و کابینه کوتاه‌مدت و مستعجل او؛ همچنین مروری است بر رویدادهای تاریخی و حوادثی که زمینه‌ساز روی‌کار آمدن کابینه بیات شدند.

موضوع پژوهش حاضر، بررسی و شرح زندگی و فعالیت سیاسی «مرتضی‌قلی‌خان بیات» (1266 - 1336 ه .ش) است. او شخصیتی است که در یکی از مهم‌ترین دوره‌های تاریخ معاصر ایران، برای مدتی به عنوان شخص دوم کشور در تصمیم‌گیری‌های سیاسی محسوب می‌شده است. بیات، ششمین نخست وزیر محمدرضا شاه پهلوی بود که در دوران کوتاه نخست‌وزیری‌اش، با جدال‌های سیاسی پیچیده‌ای مواجه شد.

مطالب این نوشتار در چهار فصل سامان‌دهی شده که در فصل نخست، نگاهی کوتاه به پیشینه تاریخی و اوضاع سیاسی و اجتماعی دوره پیش از روی کار آمدن بیات شده است.در فصل دوم به شکل‌گیری زندگی بیات از تولد تا تحصیلات و ورود به عرصه سیاست و ارتباط با رجال برجستة سیاسی پرداخته شده است.

در فصل سوم، مسایل مربوط به دوران نخست‌وزیری بیات و فعالیت‌های او در این دوره مطرح شده و در فصل پایانی، به زندگی و فعالیت‌های بیات، پس از نخست‌وزیری و تا پایان عمر او اشاره شده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات