منو
سبد خرید

زندگی سیاسی مرتضی قلی خان بیات

زندگی سیاسی مرتضی قلی خان بیات
-20 %
زندگی سیاسی مرتضی قلی خان بیات
105,000 ریال
132,000 ریال
  • موجودی: موجود
  • مدل: 103219 - 105/1
  • وزن: 0.20kg

زندگی سیاسی مرتضی قلی خان بیات

نويسنده: عمادالدین فیاضی - حمیدرضا رفیعی
ناشر: امیر کبیر
زبان كتاب: فارسی
تعداد صفحه: 136
اندازه كتاب: رقعی - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور

مرتضی قلی‌خان بیات یکی از پرسابقه‌ترین فعالان سیاسی در زمان خود بود که در حساس‌ترین و بحرانی‌ترین زمان ممکن به نخست‌وزیری منصوب شد. این انتخاب حاصل شرایط نسبتا باز سیاسی ایجاد شده پس از شهریور 1320 بود. کتاب حاضر نگاهی دارد به زندگی سیاسی مرتضی قلی‌خان بیات و کابینه کوتاه‌مدت و مستعجل او؛ همچنین مروری است بر رویدادهای تاریخی و حوادثی که زمینه‌ساز روی‌کار آمدن کابینه بیات شدند.

موضوع پژوهش حاضر، بررسی و شرح زندگی و فعالیت سیاسی «مرتضی‌قلی‌خان بیات» (1266 - 1336 ه .ش) است. او شخصیتی است که در یکی از مهم‌ترین دوره‌های تاریخ معاصر ایران، برای مدتی به عنوان شخص دوم کشور در تصمیم‌گیری‌های سیاسی محسوب می‌شده است. بیات، ششمین نخست وزیر محمدرضا شاه پهلوی بود که در دوران کوتاه نخست‌وزیری‌اش، با جدال‌های سیاسی پیچیده‌ای مواجه شد.

مطالب این نوشتار در چهار فصل سامان‌دهی شده که در فصل نخست، نگاهی کوتاه به پیشینه تاریخی و اوضاع سیاسی و اجتماعی دوره پیش از روی کار آمدن بیات شده است.

در فصل دوم به شکل‌گیری زندگی بیات از تولد تا تحصیلات و ورود به عرصه سیاست و ارتباط با رجال برجستة سیاسی پرداخته شده است.

در فصل سوم، مسایل مربوط به دوران نخست‌وزیری بیات و فعالیت‌های او در این دوره مطرح شده و در فصل پایانی، به زندگی و فعالیت‌های بیات، پس از نخست‌وزیری و تا پایان عمر او اشاره شده است.

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب