زندگی بتهوون ؛ چهار جلدی

زندگی بتهوون

نویسنده: رومن رولان
مترجم: محمد مجلسی
ناشر: دنیای نو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1720
اندازه کتاب: رقعی گالینگور - سال انتشار: 1389 ~ 1382 - دوره چاپ: 4 ~ 1

 

مروری بر کتاب

این، نخستین و مشهورترین اثر از سه زندگی­نامه­ ای است که رومن رولان(1866-1944)، نویسنده­ ی فرانسوی، نوشته است تا «انسان­ه ا بتوانند نفحه­ ی قهرمانان را تنفس کنند». زندگی بتهوون، که در 1903 منتشر شد، به درستی مهیج­ترین اثر رولان تلقی می­شود و شامل داستان زندگی بتهوون و گزیده­ای از نوشته­ ها و نامه­ ها و اندیشه ­های اوست. در این اثر، زندگی مردی بیان شده که همواره رنج برده است: از کودکی غم­ انگیز فقیرانه ­اش تا بیماری درازی که او را به پای مرگ کشاند.

این زندگی گویی داستانی از آرزوی شادمانی است که سرنوشتی متناقض، سرسختانه بدان خیانت ورزیده است؛ سرنوشتی که با بیمارهای مداوم و بی رحمانه، با آن ناشنوایی که در بیست و پنج سالگی او را مبتلا ساخت و تا پایان عمر شکنجه­ اش داد، روی نمایاند. و «آن هنگام که بتهوون زیباترین آثار خود را می ساخت به منتها درجه رسید و او را «محبوس در چهاردیوار درون خود» و تنها، آن گونه که به ندرت برای کسی پیش می ­آید، بی هیچ عشقی، و تا آخرین لحظه غوطه ­ور در فقری شدید، بر جای گذارد. رومن رولان عاشقانه به بیان مصیبت چنین زندگی ای پرداخته و تمکین بتهوون را در پذیرفتن سرنوشت خود، حال آنکه در عمق وجودش و در تمامی آثارش توفندگی عصیان احساس می­شود. رومن رولان، در این کتاب، تعریفی تازه از قهرمانی به دست می دهد«تنها کسانی را قهرمان می­ نامم که گشاده دل­ اند»؛ در نتیجه، به بتهوون در مقام انسان و به حسن های او جایگاهی برتر اختصاص می­دهد، تا به بتهوون در مقام موسیقیدانیبزرگ. در عصری که «هنر برای هنر» را ستایش می­کردند، رومن رولان، به عکس، اهداف «معنوی» هنر را باور داشت و از آن سخن می­ گفت.

زندگینامه­ ی بتهوون از نزدیک، اما بی هیچ توقفی، داستان مهم ترین قطعات ساخته­ی بتهوون را دنبال می­کند؛ منبع الهام و منشأ و مورد سیاسی آنها را ذکر می­کند. همین قطعات موسیقی است که باید برترین و قطعی­ترین دلیل قهرمانی را، که به بتهوون امکان داد تا از سرنوشت خود نیرومندتر باشد، به خواننده نشان دهد.


فهرست

زندگانی بتهوون
متن چند نامه
افکار بتهوون
چند تصویر

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

زندگی بتهوون ؛ چهار جلدی

  • ناشر: دنیای نو
  • کد کتاب: 71283 - 108/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: رومن رولان, محمد مجلسی, آهنگسازان, موسیقی, بتهوون, رمان تاریخی, داستان های تاریخی, تاریخ موسیقی, کتاب زندگی بتهوون