دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

زندگینامه سیاسی مهندس مهدی بازرگان

زندگینامه سیاسی مهندس مهدی بازرگان

نویسنده: سعید برزین
ناشر: نشر مرکز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 357
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1374 - دوره چاپ: 2

کیفیت : در حد نو ~ نو

 

مروری بر کتاب 

زندگی مهندس مهدی بازرگان چنان با رویدادها و تحولات سیاسی نیم قرن اخیر ایران گره خورده است که برای آشنایی کامل با تاریخ معاصر آگاهی از سر گذشت و مبارزات و آرا و عقاید او ضرورتی ناگزیر است. در این کتاب تلاشها و فعالیت های عملی بازرگان به موازات تحولات فکری و نظری او، در متن رویدادها ی سیاسی و اجتماعی روزگار، بررسی می شود و با کندو کاو در یکایک آثار متعددی که از وی به جا مانده، دیدگاهایش در زمینه هایی چون دین و تجدد، دموکراسی و استبداد، قانون طبیعی و اجتماعی، ملیت و استعمار، اقتصاد و نقش دولت و مردم و غیره تشریح می شود.

فعالیت های سیاسی بازرگان نیز به پنج دوره ی متمایز تقسیم شده اند که عبارتند از شهریور 20 تا کودتای 28 مرداد ، کودتا تا دوره گشایش نسبی فضای سیاسی در زمان دکتر امینی، تحولات مربوط به انقلاب سفید دوره استبداد مطلق شاه تا آغاز انقلاب و دوره انقلاب تا شکست جریان لیبرال؛ هر یک از این دوره ها به نوبه خود تحلیل و بررسی شده اند.

ریشه‌ اندیشه‌ اجتماعی‌ مهدی‌ بازرگان‌ را باید در فضای‌ خانواده‌ مذهبی‌ و بازاری‌، سر کلاس‌ درس‌ ابوالحسن‌خان‌ فروغی‌، در انجمن‌ کاتولیک‌ پاریس‌، در لابلای‌ روزنامه‌های‌ جمهوری‌خواه‌ فرانسه‌ و سرانجام‌ پشت‌ میز شرکت‌ مهندسی‌ تهران‌ جستجو کرد. دوران‌ خانواده‌، دانشگاه‌ و جوانی‌ بازرگان‌، از ۱۳ تا ۳۳ سالگی‌ هم‌زمان‌ است‌ با دوران‌ حکومت‌ و سلطنت‌ رضاشاه‌ از ۱۲۹۹ تا ۱۳۲۰ شمسی‌. 

در این‌ مرحله‌ می‌توان‌ شاهد رشد فکر مذهبی‌ بازرگان‌ بود که‌ با تلقی‌ علمی‌ دبیرستانی‌ در هم‌ آمیخت‌، در فرانسه‌ تجلی‌ ملی‌ و سیاسی‌ پیدا کرد و در بازگشت‌ به‌ وطن‌ عنصر تجدد را وجه‌ غالب‌ قرار داد. پس‌ از سقوط‌ رضاشاه‌، محتوا، آهنگ‌ حرکت‌ و گستردگی‌ فکر اجتماعی‌ و سیاسی‌ بازرگان‌ متحول‌ شد......

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات