کتاب زندگینامه برندگان جایزه نوبل ادبیات فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب ادبیات انتشارات کویر

زندگینامه برندگان جایزه نوبل ادبیات

مترجم: مریم آقا شیخ محمد - سعید نوری نشاط
ناشر: کویر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 460
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1374

کیفیت : عالی ~ در حد نو 

 

مروری بر کتاب 

زندگینامه برندگان جایزه نوبل ادبیات 1091- 1994 به ضمیمه کتابشناسی آثار ترجمه شده آنان

جایزه نوبل در ادبیات  هر ساله توسط فرهنگستان پادشاهی علوم سوئد به نویسندگان برای مشارکت‌های برجسته در حوزه ادبیات تعلق می‌گیرد.نخستین جایزه نوبل در ادبیات سال ۱۹۰۱ به سولی پرودوم از فرانسه اهدا شد.هر جایزه شامل یک مدال، یک دیپلم افتخار و جایزه نقدی است که در طول سال‌های مختلف مقدار آن متفاوت بوده‌است.

در سال ۱۹۰۱، مقدار جایزه سولی پرودوم، ۱۵۰۷۸۲ کرون سوئد بود که در دسامبر ۲۰۰۸ برابر با ۷٬۷۳۱٬۰۰۴ کرون است. از سال ۲۰۰۱ تا سال ۲۰۱۱ مقدار جایزه به ۱۰ میلیون کرون افزایش یافت.<سال ۲۰۰۸جایزه ۱۰٬۰۰۰٬۰۰۰ کرونی به ژان-ماری گوستاو لو کلزیو رسید که ارزش آن معادل ۱٫۴ میلیون دلار آمریکا یا اندکی بیش از ۱ میلیون یورو بود. این مقدار از سال ۲۰۱۲ به هشت میلیون کرون کاهش پیدا کرده‌است.
این جایزه سالانه در استکهلم در تاریخ ۱۰ دسامبر برابر با سالگرد مرگ نوبل به برندگان اهدا می‌شود.
از سال ۱۹۰۱ تا سال ۲۰۱۵ این جایزه به۱۱۲ نفر تعلق گرفته‌است.
در سال ۱۹۵۸ بوریس پاسترناک ابتدا جایزه را پذیرفت اما سپس تحت فشار کشور خود (اتحاد جماهیر شوروی) از پذیرفتن آن سر باز زد. ژان پل سارتر نیز در سال ۱۹۶۴ از قبول جایزه نوبل خودداری کرد زیرا هیچ‌یک از افتخارات رسمی را نپذیرفته بود.
تاکنون ۱۳ زن موفق به کسب جایزه نوبل ادبیات شده‌اند که به جز در زمینه صلح از سایر زمینه‌های جایزه نوبل بیشتر بوده‌است. سلما لاگرلوف (برنده جایزه در سال ۱۹۰۹) اولین زنی بود که موفق به دریافت جایزه نوبل ادبیات شد.
این جایزه در سال‌های (۱۹۰۴، ۱۹۱۷، ۱۹۶۶، ۱۹۷۴) تنها به دو نفر اهدا شده‌است.
در سال‌های (۱۹۱۴، ۱۹۱۸، ۱۹۳۵، ۱۹۴۰–۱۹۴۳) این جایزه به هیچ‌کس اهدا نشد. طبق اساسنامه بنیاد نوبل هرگاه هیچ‌یک از آثار مورد نظر اهمیت لازم را نداشتند مبلغ جایزه باید برای سال آیندهٔ آن ذخیره شود. اگر در سال بعد نیز نتوانستند به اثری شایسته را بیابند مبلغ جایزه به بودجه محدود بنیاد نوبل اضافه می‌شود. در طول جنگ‌های جهانی اول و دوم کمترین جایزه نوبل اهدا شد.
میانگین سنی برندگان نوبل ادبیات ۶۵ سال است که پس از برندگان نوبل اقتصاد با میانگین سنی ۶۷ سال بیشترین میانگین سنی را در بین برندگان شاخه‌های مختلف دارند. دههٔ ۱۹۱۱–۱۹۲۰ با میانگین سنی ۵۷ سال، جوانترین دههٔ برندگان نوبل ادبیات است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

زندگینامه برندگان جایزه نوبل ادبیات

  • ناشر: کویر
  • کد کتاب: 78360 - 74/4
  • موجودی: در انبار
  • 250,000ریال
  • 160,000ریال

برچسب ها: مریم آقا شیخ محمد, سعید نوری نشاط, نقد ادبی, دایره المعارف, نوبل, تاریخ ادبیات, داستان های کلاسیک, جایزه نوبل, کتاب زندگینامه برندگان جایزه نوبل ادبیات