منو
سبد خرید

زندگانی نادرشاه پسر شمشیر

زندگانی نادرشاه  پسر شمشیر
درحال حاضر موجود نمی باشد
زندگانی نادرشاه پسر شمشیر
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 139286 - 95/3
  • وزن: 0.50kg
0 ریال

زندگانی نادرشاه پسر شمشیر

نویسنده: نورالله لارودی
مقدمه : سعید نفیسی
ناشر: آدینه سبز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 318
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1393 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

مردان دلیر همیشه بزرگان پیش از خود و پهلوانان نژاد خویش را دوست داشته‌اند و می‌کوشیده‌اند از آن‌ها پیروی کنند. برای جوانان هیچ راه پرورش خوی‌های مردی و جوانمردی بهتر از یاد دادن داستان‌های دلیران نیست. اگر آن پهلوان از مردان تاریخ باشد و آن‌چه درباره او می‌گویند حقیقت محض و گزارش واقعی حوادث باشد به مراتب اثر آن بیشتر و نتیجه آن بزرگتر است زیرا که حقیقت همواره بیش از داستان در مردم اثر می‌کند و در ذهن و خاطر ایشان نقش می‌بندد.

نادرشاه یکی از پهلوانان بزرگ تاریخ ایرانست و هیچ شکی نیست که یکی از شگفت‌ترین کارهای تاریخ را کرده و ملتی را که از هر راه زبون و دست‌پرورده بدبختی و سرشکستگی بوده است به سرعتی شگفت و معجزه‌آسا به منتهی درجه بزرگی برده و رخنه در ارکان جهان آن روز افکنده است. شرح زندگی این مرد یکی از بهترین سرمشق‌های دلاوری و پایداری و همت و پشت‌کار و مردانگی است.

تاریخ زندگی او هزاران عبرت دربردارد و هر ورقی از آن درس بزرگی است. کاری که این مرد در اندک زمانی از پیش بُرد چنان شگفت و سحرآسا بود که در زمان وی افسانه‌های شگرف درباره او در همه کشورهای جهان رواج داشت. کتاب‌هایی که اروپاییان در آن زمان نوشته‌اند پُر از این افسانه‌هاست و این پهلوان ‌ایرانی چنان مردم آن روزگار را گرفتار حیرت کرده و به غفلت گرفته است که نتوانسته‌اند حقیقت را دریابند و چاره‌ای جز این که افسانه‌هایی درباره او بیندیشند نداشته‌اند.

در این کتاب شاهکارهای تاریخی و جنگی این مرد بزرگ و کشورگشای تاجبخش را به به گواهی تاریخ پر کارترین و بی باک ترین سرداران نامی جهان بوده به همراه یادداشتهای نوینی از چگونگی شهرستان «کلات» که نخستین جایگاه سپاهیان کشورستان او بوده، گرد آوری شده است.

نادر شاه موسس سلسله افشاریه در محرم 1100 ه.ق در دستگرد متولد شد. نادر در ایام جوانی به بهادری و شجاعت معروف شد و سیصد تا چهار صد نفر از افراد قبائل مختلف را به دور خود جمع کرد و قدرت کوچکی پدید آورد. هنگامی که شاه طهماسب صفوی از مقابل افغان ها گریخته بود، نادر با سربازانش به کمک او رفت و پس از شکست دادن افغان ها اصفهان را تصرف و لقب طهماسبقلی یافت.

نادر طی سال 1139 تا 1145 ه.ق شهرهای جنوب دریای خزر را تصرف کرد، هرات را تسخیر نمود، عثمانیان را از نواحی غربی ایران بیرون راند و توسط مشرق ایران را آرام سازد. نادر در سال 1148 ه.ق تاج پادشاهی بر سر نهاد. پس از آن بر قندهار، غزنین و کابل تسلط یافت و هند را تسخیر نمود.

لشکرکشی های مکرر و تغییر رفتار نادر پس از نابینا کردن پسرش رضا قلی میرزا، سبب ایجاد شورش هایی در نقاط مختلف کشور شد. سرانجام نارد شاه، فرزند شمشیر، که سالیان دراز عمرش را در راه اعتلای نام ایران جنگیده بود، به دست جمعی از سرداران ناراضی اش به سال 1160 ه.ق به قتل رسید.

فهرست

جنبش افغان ها
لشگرکشی محمود افغان به اصفهان
دست اندازی همسایگان به شهرستان های شمالی و غربی ایران
خونریزی های محمود افغان و پایان کار او
پیدایش نادر یا عقاب کلات
آغاز زندگی جنگی نادر
نبرد های نادر با ملک محمود
سرکوبی راهزنان ترکستان
گشایش مشهد
کشمکش نادر با شاه تهماسب
رهایی نادر از مرگ دهشتناک
آشوب گرگان و سرکوبی شورشیان
جنگ های نادر با عثمانی ها
نبرد نهاوند
نبرد تویسرکان
شکست نیروی عثمانی در آذربایجان غربی
باز ستاندن اردبیل و تبریز
شکست شاه تهماسب دوم و عقد قرارداد ننگین
نبرد سورتاش
بزرگترین پیروزی ارتش ایران در جنگ های قفقاز
تاجگذاری نادر
سفر جنگی قندهار
لشگر کشی نادر به هندوستان
شاهکارجنگی نادرشاه درمحاصره دشمن
آزاد شدن تنگ خیبر
گشایش پیشاور
لشکرکشی نادرشاه به خاک توران 
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات