منو
سبد خرید

زندگانی شاه عباس اول ؛ پنج جلدی

زندگانی شاه عباس اول ؛ پنج جلدی
زندگانی شاه عباس اول ؛ پنج جلدی
زندگانی شاه عباس اول ؛ پنج جلدی
درحال حاضر موجود نمی باشد
زندگانی شاه عباس اول ؛ پنج جلدی
زندگانی شاه عباس اول ؛ پنج جلدی
زندگانی شاه عباس اول ؛ پنج جلدی
زندگانی شاه عباس اول ؛ پنج جلدی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 139189 - 72/4
  • وزن: 4.00kg
0 ریال

زندگانی شاه عباس اول

نویسنده: نصرالله فلسفی
ناشر: دانشگاه تهران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1950
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1353 ~ 1332 - دوره چاپ: 5 ~ 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو

 

مروری بر کتاب 

مصور

شاه عباس بزرگ یا شاه عباس یکم نامدارترین شهریار دوران صفوی و حتی پس از اسلام است. او فرزند شاه محمد خدابنده و پنجمین شاه از دودمان صفوی است که بر ایران به مدت بیش از ۴۲ سال با اقتدار آمیخته با استبداد شهریاری نمود.

در کودکی به عباس میرزا معروف بود و والی هرات بود؛ شاه اسماعیل دوم صفوی که مردی خشن و نا نجیب بود؛ همانند دیگر برادر زادگان و برادران فرمان قتل او و پدرش (سلطان محمد خدابنده) را صادر کرده بود ولی این امر وقتی که شاه اسماعیل دوم به قتل رسید کان لم یکن باقی ماند.

سپس وی به یاری علیقلی خان شاملو در خراسان تاج گذاری کرد و حکومت خراسان در زمان شهریاری پدرش در دست وی بود تا آنکه مرشد قلی خان استاجلو با غلبه بر علیقلی و با مساعدت‌های خویش؛ قزوین را فتح نمود و در آن شهر عباس میرزا در سن ۱۸ سالگی به تخت سلطنت ایران نشست و پدر او را خلع نمودند. شاه عباس همانند بسیاری از شاهان در ابتدای کار ۱۸ نفر از سران قزلباش را به بهانه خونخواهی کشت و پس از آن مرشد فلی خان را نیز به همین سرنوشت دچار ساخت.

ترکان عثمانی که با استفاده از آشفتگی پس از قتل حمزه میرزا به خاک ایران دست اندازی نمودند و نواحی ارزروم؛ عراق عرب؛ کردستان؛ ارمنستان؛ گرجستان؛ بخش‌هایی از آذربایجان و حتی لرستان و خوزستان را تحت سیطره خویش درآوردند و تا حدود نهاوند و همدان پیشروی کردند.

شاه عباس که از همکاری سرداران قزلباش و مساعدت دولتهای هند و روسیه مأیوس شده بود، ناچار تن به قبول شرایط سنگین عثمانی‌ها داد و حاضر به انعقاد قرارداد صلح شد. شاه عباس با این تاکتیک چند سالی برای تجدید قوای ایران و استراداد سرزمین‌های از دست رفته مهلت بدست آورد. مذاکرات دربار انعقاد پیمان صلح سه ماه به طول انجامید و سرانجام منجر به امضای عهدنامه صلح استانبول در ۲۱ مارس ۱۵۹۰ (۹۹۹ هجری قمری) گردید.

به موجب این قرارداد شهر تبریز با قسمت غربی آذربایجان و ایالات ارمنستان و شکی و شیروان و گرجستان و قراباغ و قسمتی از لرستان با قلعه نهاوند در دست عثمانی‌ها باقی ماند و مقرر شد از آن پس ایرانیان از لعن خلفای سه‌گانه خودداری کنند و شاهزاده حیدر میرزا به عنوان گروگان در دربار عثمانی باقی بماند. سپس شاه عباس با استفاده از فرصت پیش آمده اوضاع آشفته ایران را سر و سامان داد.

فهرست 

مقدمات سلطنت شاه عباس از ولادت تا پادشاهی 
خصوصیات جسمی ؛ روحی ؛ اخلاقی و ذوقی 
مجلس شاه 
رفتار شاه عباس با بیگانگان و سفیران و سیاست خارجی او 
دینداری 
سیاست مذهبی 
سیاست داخلی 
عدالت و دارایی و املاک

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات