كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
زندگانی خواجه بزرگ حسن نظام الملک

زندگانی خواجه بزرگ حسن نظام الملک

نویسنده: عبدالرزاق کانپوری
مترجم:  سیدمصطفی طباطبائی
ناشر: هور
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 364
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1350 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب

با تجزیه و تحلیلی از : رباعیات خیام ، حسن صباح و فدائیان ، سلطان ملکشاه سلجوقی

بوعلی حسن پسر علی پسر اسحاق طوسی شناخته شده به خواجه نظام‌الملک طوسی (۳۹۶ شمسی - ۲۸ مهر ۴۷۱ شمسی؛ ۴۰۸ قمری - ۱۰ رمضان ۴۸۵ قمری؛ ۱۰۱۸ میلادی - ۱۴ اکتبر ۱۰۹۲ میلادی) (متولد طوس، کشته شده در بروجرد و دفن شده در اصفهان) وزیر نیرومند دو تن از شاهان دوره سلجوقیان در ایران بود.وی نیرومندترین وزیر در دودمان سلجوقی بود و سلجوقیان نیز در زمان وی به اوج نیرومندی رسیدند. او بیست و نه سال به سیاست درونی و بیرونی سلجوقی سو می‌داد.

در واپسین سالهای پادشاهی ملکشاه میان او و خواجه اختلافاتی پیشامد که سرانجام به کنار گذاشتن او از وزیری وسپس ترور مشکوک خواجه‌نظام‌الملک انجامید. وی در ۱۲ رمضان ۴۸۵ ه ق هنگامی که با اردوی شاهی از اصفهان به بغداد می‌رفت در بروجرد در نزدیکی نهاوند به دست کسی که رخت صوفیان را پوشیده بود با ضرب کارد بر سینه و رگش زخمی شد و یک روز پس از آن درگذشت.

کشتن او را در آن زمان به اسماعیلیان پیوند دادند. سی و پنج روز بعد در ۱۵ شوال پس از مرگ او ملکشاه نیز درگذشت و برپایه برخی حدس های تاریخ نویسان به دست هواخواهان خواجه بدو زهر خورانده شده بود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

زندگانی خواجه بزرگ حسن نظام الملک

  • ناشر: هورمزد
  • کد کتاب: 91323 - 111/1
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: ابوعلی حسن بن علی بن اسحاق طوسی, خواجه نظام الملک, عبدالرزاق کانپوری, سیدمصطفی طباطبائی, ادبیات قدیم فارسی, بزرگان ایران, اسماعیلیان, سلجوقیان, خیام, حسن صباح, تاریخ سیاسی ایران, کتاب زندگانی خواجه بزرگ حسن نظام الملک