منو
سبد خرید

زندگانی حضرت علی ابن موسی الرضا (ع)

زندگانی حضرت علی ابن موسی الرضا (ع)
زندگانی حضرت علی ابن موسی الرضا (ع)
درحال حاضر موجود نمی باشد
زندگانی حضرت علی ابن موسی الرضا (ع)
زندگانی حضرت علی ابن موسی الرضا (ع)
زندگانی حضرت علی ابن موسی الرضا (ع)
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 102672 - 111/2
  • وزن: 1.20kg
  • UPC: 80
0 ریال

زندگانی امام علی ابن موسی الرضا (ع)

نویسنده: حسین عمادزاده
ناشر: شرکت طبع کتاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 850
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1335 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : در حد نو 

 

مروری بر کتاب 

مصور

در این کتاب علاوه بر آنکه زندگینامه کامل و مشروح امام رضا به طور کامل و مشروح و از دیدگاه منابع متعددو معتبر درج شده است همچنین به تاریخ و جغرافیای شهر مشهد و شهرهای مهم استان خراسان نیز پرداخته میشود و انگاه شرح احوال بسیاری از افراد معاصر با ایشان نیز عنوان میشود .

سپس به تمام جزئیات آستان قدس و حرم پرداخته میشود اعم از شرایط مقبره و ضریح , وضعیت معماری , آیینه کاری , صفه های حرم , درهای حرم , قبه و بارگاه , رواق ها , کشیک خانه و سقاخانه , مساجد و صحن ها , تشکیلات آستان قدس , کتابخانه ها و موزه ها , هدایا و نذورات , خدام و حقوق خدام , آرامگاه اشخاص مشهور , غسلگاه , شرح زیارتنامه ها و ... . همچنین این کتاب نفیس به بیش از صد تصویر منحصر به فرد و اشعار متعدداز شعرای قدیم و معاصر و روایات و داستانها پیرامون موضوع کتاب مزین شده است...

امام رضا (ع) در روز جمعه، یا پنج‏شنبه 11 ذى حجه یا ذى قعده یا ربیع الاول سال 153 یا 148 هجرى در شهر مدینه پا به دنیا گذاشت. بنابراین تولد آن حضرت مصادف با سال وفات امام صادق (ع) بوده یا پنج‏سال پس از درگذشت آن حضرت رخ داده است. همچنین وفات آن حضرت در روز جمعه یا دوشنبه آخر صفر یا 17 یا 21 ماه مبارک رمضان یا 18 جمادى الاولى یا 23 ذى قعده یا آخر همین ماه در سال 203 یا 206 یا 202 هجرى اتفاق افتاده است. شیخ صدوق در عیون اخبار الرضا گوید قول صحیح آن است که امام رضا (ع) در 21 ماه رمضان، در روز جمعه سال 203 هجرى درگذشته است. وفات آن حضرت در سال 203 در طوس و در یکى از روستاهاى نوقان به نام سناآباد اتفاق افتاد.

با تاریخ‏هاى مختلفى که نقل شد، عمر آن حضرت 48 یا 47 یا 50 یا 51 سال و 49 یا 79 روز یا 9 ماه یا 6 ماه و 10 روز بوده است. اما برخى که سن آن حضرت را 55 یا 52 یا 49 سال دانسته ‏اند، سخنشان با هیچ یک از اقوال و روایات، منطبق نیست و ظاهرا تسامح آنان از اینجا نشات گرفته که سال ناقص را به عنوان یکسال کامل حساب کرده‏ اند. از جمله این اقوال شگفت آور سخن شیخ صدوق در عیون اخبار الرضا است که گفته است: میلاد امام رضا (ع) در 11 ربیع الاول سال 153 و وفات وى در 21 رمضان سال 203 بوده و با این حساب آن حضرت 49 سال و شش ماه در این جهان زیسته است.

مطابق آنچه صدوق نقل کرده، عمر آن حضرت پنجاه سال و شش ماه و ده روز مى ‏شود و منشا این اشتباه را باید عدم دقت در جمع و تفریق اعداد دانست ‏شیخ مفید نیز مرتکب این اشتباه شده است و ما در حواشی هاى خود بر کتاب المجالس السنیه متذکر این خطا شده‏ ایم.

بنابر گفته مولف مطالب السؤول، امام رضا (ع) 24 سال و چند ماه و بنابر قول ابن خشاب 24 سال و 10 ماه از عمر خویش را با پدرش به سر برد. لکن مطابق آنچه گفته شد، عمر آن حضرت در روز وفات پدرش 35 سال یا 29 سال و دو ماه بوده و پس از درگذشت پدرش چنانکه در مطالب السؤول نیز آمده، 25 سال زیسته است و نیز مطابق آنچه قبلا گفته شد آن حضرت پس از پدرش بیست ‏سال در جهان زندگى کرد. چنانکه شیخ مفید نیز در ارشاد همین قول را گفته است. برخى نیز این مدت را بیست‏ سال و دو ماه، یا بیست ‏سال و نه ماه، یا بیست‏ سال و چهار ماه، یا بیست و یکسال و 11 ماه، ذکر کرده‏ اند که این مدت، روزگار امامت و خلافت آن حضرت به شمار است.

در طول این مدت آن حضرت دنباله حکومت هارون رشید را که ده سال و بیست و پنج روز بود درک کرد. سپس امین از سلطنت ‏خلع شد و عمویش ابراهیم بن مهدى براى مدت بیست و چهار روز به سلطنت نشست. آنگاه دوباره امین بر او خروج کرد و براى وى از مردم بیعت گرفته شد و یکسال و هفت ماه حکومت کرد ولى به دست طاهر بن حسین کشته شد. سپس عبد الله بن هارون، مامون، به خلافت تکیه زد و بیست ‏سال حکومت کرد. امام رضا (ع) پس از گذشت پنج ‏یا هشت‏ سال از خلافت مامون به شهادت رسید.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات