كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
زنان پیامبر اکرم (ص) و زنان با پیامبر اکرم (ص)

زنان پیامبر اکرم (ص) و زنان با پیامبر اکرم (ص)

نویسنده: مرضیه محمد زاده
مقدمه : محمود مهدوی دامغانی

ناشر: اوقاف
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 440
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1393 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب

اسلام به انسان بودن زن و مرد در آفرینش از دیدگاهی واحد می‏ نگرد و برای آنان جایگاهی یکسان قائل است.
تعلیم اسماء در انسان‏ها اعم از زن و مرد به ودیعه نهاده شده است و همچنین از همان ابتدا رسالت بر دوش کشیدن امانت الهی برعهده انسان قرار گرفته است. درحالی‏که اسلام در روزگار و سرزمینی ظهور کرد که زن به لحاظ حقوقی و اجتماعی در موقعیتی فروتر از مردان قرار داشت.

پیامبراکرم(ص) طی بیست و سه سال رسالت خویش کوشید که تحولی بنیادین در فرهنگ جامعه جاهلی آن روز ایجاد کند تا از سویی زمینه رشد و تعالی همه جانبه زنان را فراهم سازد و از سوی دیگر دیدگاه جامعه را نسبت به آنان متحول نماید.زنان در عصر رسول الله(ص) بسیار مورد توجه و تکریم آن حضرت بودند و تحت آموزه‏ های جدیدی که پیامبراکرم(ص) در جزیرةالعرب رواج داد، وضعیت آنان به سرعت تغییر کرد و جایگاه فرهنگی ـ اجتماعی متفاوتی یافتند.

یکی از موضوعات مهم و مورد ابتلای امروز، جایگاه و نقش زن در جامعه است. در جوامع اسلامی و به ویژه کشورمان ایران اسلامی، از دیرباز در پی استخراج نصوص، شواهد و متونی بوده اند که بیانگر ایفای نقش زنان در صدر اسلام و هنگام حضور پیشوایان دین بوده است.

در کتاب حاضر کوشش شده است زندگانی زنان پیرامون رسول الله (ص) که رابطه نسبی و سببی داشته و یا از زنان صحابی آن حضرت محسوب می شده اند، از ابعاد مختلف بررسی گردد. بیشتر تأکید مؤلف عمده زنان صحابی مطرح عصر رسول الله (ص) می باشند که واجد فعالیت و نشاط تأثیر گذار اجتماعی ـ سیاسی بوده و یا در جریان های تاریخی - مذهبی روزگار خود نقش برجسته ای ایفا نموده و روایاتی را از پیامبر اکرم (ص) نقل نموده اند که شرح حال فعالیت ها و فداکاری های آنان صفحات زیادی از کتب تاریخی را به خود اختصاص داده است.

این کتاب در دو فصل تقدیم خوانندگان می شود.فصل اول با نام «زنان پیامبر اکرم (ص)» به بررسی زندگانی همسران رسول الله (ص) بر اساس تقدم زمانی می پردازد.فصل دوم که با عنوان «زنان با پیامبر اکرم (ص)» نامیده شده است، خود دارای چهار بخش است:بخش اول به زندگانی مادر بزرگوار و دایه آن حضرت پرداخته شده است.بخش دوم اختصاص به بررسی زندگانی دختران رسول الله (ص) دارد.

در این بخش سعی شده است تاریخ زندگی آخرین دختر آن حضرت، فاطمه (س) با تفصیل بیشتری بررسی شود. بخش سوم به بررسی زندگانی زنان صحابی مهاجر اختصاص دارد که نام این بانوان گرانقدر بر اساس حروف الفبا تنظیم و ارائه گردیده است. بخش چهارم در تکمیل بخش سوم است و اختصاص به بررسی زندگانی زنان صحابی انصار دارد و با همان روش تنظیم بانوان مهاجر، نظم داده شده است.

زندگانی شهیده اول اسلام و صحابی بزرگوار رسول الله (ص) یعنی سمیه مادر عمار یاسر را که از زنان مهاجر و انصار به شمار نمی آید، زینت بخش فراز پایانی کتاب می باشد. نکته حائز اهمیت درباره زنان صحابی رسول الله (ص) اعم از مهاجر و انصار این است که تعداد آنها محدود به اسامی نام برده در این کتاب نمی باشد و اصولاً صحابیان زن مشتمل بر تعداد کثیری از بانوان معاصر رسول الله (ص) هستند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

زنان پیامبر اکرم (ص) و زنان با پیامبر اکرم (ص)

  • ناشر: اوقاف
  • کد کتاب: 100936 - 209/1
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: مرضیه محمد زاده, محمود مهدوی دامغانی, تاریخ اسلام, حضرت محمد(ص), زن در اسلام, حقوق زن, کتاب زنان پیامبر اکرم (ص) و زنان با پیامبر اکرم (ص)