كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
زنان پرده نشین و نخبگان جوشن پوش

زنان پرده نشین و نخبگان جوشن پوش

نویسنده: فاطمه مرنیسی
مترجم: ملیحه مغازه ای
ناشر: نشر نی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 295
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1378 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

برداشتی نوین از حقوق زن در اسلام

به نظر نویسنده کتاب اسلام تضادی با حقوق زنان ندارد و منافع سیاسی و اقتصادی نخبگان سپس عقب افتادگی زنان مسلمان است.
او به تاثیر عمیق آموزه های ضد زن برخی احادیث منقول از پیامیر(ص)در نزد مردم اشاره میکند . احادیثی که به واسطه ی آنها زنان از مشارکت در امور سیاسی منع میشوند، خشونت علیه زنان مجاز دانسته میشود و در نهایت به این باور قدیمی که زنان آلوده و دور از اولوهیت هستند و باعث دوری مردان از معنویت میشوند صحه گذاشته میشود.

مرنیسی در این کتاب با بیان احادیثی نظیر
آنهاییکه امورشان را به دست زنان می سپارند هرگز سعادتمند نمی شوند

سه چیز بد شانسی می آورد:زن،خانه و اسب

اکثریت اهل جهنم زنان هستند

و مانند آن با کاووش درباره ی سند و روای آنها میکوشد نادرست و یا دست کم مشکوک بودن آنها را اثبات کند. او همچنین به برخی آیات قرآن اشاره میکند، آیاتی که هر کجا بحث از مسئله ی زن در اسلام مطرح میشود بلافاصله مورد استناد و بحث قرار میگیرند. آیاتی نظیر آیه 35 سوره ی احزاب که به برابری مرد و زن اشاره دارد و همچنین به آیاتی از سوره ی نساء که بر اساس آن تفوق مرد بر زن و همچنین حق اعمال خشونت بر زنان روا دانسته شده است و آیه 223 سوره ی بقره که در آن مجوز هر نوع لذت جنسی به مردان داده شده است.
مرنیسی میکوشد با تحلیلی تاریخی معنای این آیات، شان نزول آنها و شرایط زمانی حاکم بر زمان نزول، آیات را بررسی کند. او همچنین تلاش میکند با بررسی زندگی خود پیامیر(ص)و شیوه ی سلوک او با همسرانش چهره ی حقیقی اسلام مورد نظر پیامیر(ص)را نشان دهد و با آوردن گواه های تاریخی نشان دهد که آنچه پیامیر(ص)می خواست چطور تحت تاثیر تفکرات اعراب آن زمان و در کوران حوادث سالهای بعد مسخ شد و گاهی بکلی وارونه نمودار شد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

زنان پرده نشین و نخبگان جوشن پوش

  • ناشر: نشر نی
  • کد کتاب: 89195- 22/4
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: فاطمه مرنیسی, ملیحه مغازه ای, جامعه شناسی زنان, روانشناسی زنان, زن در اسلام, حقوق زن, کتاب زنان پرده نشین و نخبگان جوشن پوش