دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

زنان و خانواده

زنان و خانواده 

نویسنده: لئون تروتسکی
مترجم : منیژه نجم عراقی
ناشر: لحظه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 96
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1398 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

انقلاب روسیه را زنان آغاز کردند. روز جهانی زن در سال ۱۹۱۷، (۸ مارس در تقویم میلادی). زنان کارگر نساجی در پتروگراد دست به اعتصاب زدند و کارگران دیگر را نیز به حمایت فراخواندند. خواسته‌های این زنان معقول بود ؛ برای نان، برضد استبداد، و برضد جنگ ، اما این اعتصاب مقدمه‌ی انقلابی شد که نخست به سقوط تزار و سپس به سقوط طبقه‌ی سرمایه‌دار انجامید. انقلاب بهبود زیادی در شرایط زندگی زنان پدید آورد که از مظلوم‌ترین و ستمدیده‌ترین گروه‌های روسیه‌ی تزاری بودند.

ملی‌شدنِ صنعت و برنامه‌ریزی متمرکز، زمینه را برای صنعتی‌شدن فراهم ساخت که سود آن به همه‌ی مردم رسید. اما، چنان‌که کیت میلِت در کتابِ سیاست جنسی یادآور می‌شود، چندی پس از انقلاب، سیاست‌های پیشرو اولیه‌ی حکومت شوروی در مسیر آزادی‌ زنان، کم‌وبیش یکسره زیر و رو شدند.

او می‌نویسد: مدام از سر و ته آزادی‌های بنیادینِ اولیه در زمینه‌ی ازدواج، طلاق، سقط‌جنین، بچه‌داری، و خانواده زدند و ارتجاع چنان بهره‌ای برد که با فرارسیدن سال ۱۹۴۳، حتا تحصیل مختلط در شوروی براُفتاد. انقلاب جنسی به پایان رسید و ضدانقلاب پیروز شد. در دهه‌های بعد، محافظه‌کاران در جاهای دیگر با شادمانی به تجربه‌ی شوروی هم‌چون درسی درباره‌ی بی‌هودگی تغییر اشاره می‌کردند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات