كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
زنان نویسنده جنگ تحمیلی

زنان نویسنده جنگ تحمیلی

نویسنده: محمدجواد جزینی
ناشر: علمی و فرهنگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 262
اندازه کتاب: پالتویی لب برگشته - سال انتشار: 1396 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب

ادبيات دفاع مقدس حالا ديگر در کشور ما براي خود جاي مهم و ارزنده­اي دارد که هيچ منتقد و کارشناس حتي غيرمنصف هم نمي­ تواند منکر آن شود اينکه کتاب­ هاي دفاع مقدس در زمره پرفروش­ترين کتاب­ها قرار گرفته است، اينکه رمان­ هاي دفاع مقدس ما در کشورهاي ديگر ترجمه مي­ شوند و نسخه ترجمه شده­ ي آن­ها با اقبال و موفقيت همراه بوده است اينکه جوايز ادبي مختلف حتي در خارج از ايران نمي­ توانند رمان­ ها و داستان ­هاي دفاع مقدس را ناديده بگيرند همه و همه نشان از جايگاه ويژه اين نوع ادبيات دارند.

با قبول موفقيت و اهميت دادن ادبيات دفاع مقدس، اين نوشته در پي نگاه زنان در اين گونه ادبي است اين موضوع البته پيش از اين در مقالات و گزارش­ هاي متعدد، از سوي محققان و روزنامه ­نويسان حوزه ادبيات دفاع مقدس مورد توجه قرار گرفته اما در نوشته حاضر بنا بر آن است که موضوع مورد بحث از منظر مصداقي و نه از منظر تحليلي و تئوريک بررسي شود.

به عبارتي در گزارش حاضر نگارنده بنا دارد ميزان حضور و تأثيرگذاري زنان در ادبيات دفاع مقدس را با ذکر مثال و مصداق بررسي کند. زنان به دو گونه در ادبيات دفاع مقدس حضور داشتند و نقش آفريني کرده ­اند. يکي به عنوان راوي و ديگري به عنوان نويسنده. البته در اين ميان زناني هم بوده­ اند که هر دو صورت را مورد توجه داشته­ اند و در عين پذيرفتن نقش راوي نقش نويسنده را نيز به عهده داشته ­اند که در اين حوزه کتاب خاطرات خودنوشت مدنظر است.

معصومه رامهرمزي و سهيلا فرجام­فر با نگارش خاطرات خود از روزهاي حضور در جبهه ­هاي دفاع مقدس در دو کتاب (يکشنبه آخر) و (کفش­هاي سرگردان) در اين رده نويسندگان قرار مي ­گيرند. در نگاه به دو گروه اصلي ذکر شده بالا درمي ­يابيم که نوزنان بيشتر از اينکه به عنوان نويسنده در جبهه­ هاي جنگ حضور داشته باشند بيشتر به عنوان راوي بوده ­اند و علاوه بر اين کتاب ­هاي موفق زنان در حوزه ادبيات دفاع مقدس هم عموماً از ميان اين آثار است که زنان نقش روايتگر داشته­ اند. 

کتاب (دا) خاطرات سيده زهرا حسيني از روزهاي مقاومت خرمشهر در مقابل دشمن بعثي با قلم سيده اعظم حسيني مصداق و مثال بارزي بر اين ادعا است البته کتاب (دا) را بايد مثال مشخصي براي ادعاي نگارنده مبني بر تأثيرگذاري زنان در موفقيت ادبيات دفاع مقدس به حساب آورد. چه اينکه اين کتاب توانست عناويني همچون پرمخاطب­ترين کتاب سال 88، پرتيراژترين کتاب سال­هاي 87 و 88، پرفروش­ترين کتاب سال­هاي 87 و 88 و پرفروش­ترين کتاب دوره­ هاي 22 و 23 نمايشگاه بين­ المللي کتاب تهران را از آن خود کند. همچنين دريافت جوايزي همچون جايزه ادبي جلال، جايزه کتاب سال 87، جايزه ادبي شهيد حبيب غني­پور، جايزه سيزدهيمن دوره کتاب سال دفاع مقدس را بايد در ليست موفقيت­ هاي (دا) قرار داد که اين موفقيت ­ها و عناوين بطور ترتيبي موفقيت­ هاي زنان در جامعه ادبيات دفاع مقدس به حساب مي ­آيند چه اينکه هم راوي و هم نويسنده اين کتاب از جامعه زنان هستند. 

تا آن جا که می دانیم، تاکنون هیچ پژوهشی درباره کارنامه زنان نویسنده درباره جنگ انجام نشده است. همکاران این پژوهش، همه سعی و تلاش خود را برای ثبت دقیق این «کتاب شناسی موضوعی» انجام داده اند، اما ممکن است نمونه هایی از قلم افتاده باشد که امکان دارد مربوط به کتاب های منتشر شده در اوایل دهه شصت باشد ، زیرا در آن سال ها شیوه های ثبت آثار مکتوب، ساختار منسجم و دقیقی نداشته است..

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

زنان نویسنده جنگ تحمیلی

  • 160,000ریال

برچسب ها: محمدجواد جزینی, جنگ ایران و عراق, ادبیات دفاع مقدس, نویسندگان ایرانی, نویسندگان زن, زنان داستان نویس, مقالات ادبی, کتاب زنان نویسنده جنگ تحمیلی