کتاب زنان در آئینه اصلاحات فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب جامعه شناسی ، تاریخ اجتماعی انتشارات

زنان در آئینه اصلاحات

نویسنده: سیدمحمد خاتمی
ناشر: مرکز امور زنان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 205
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1382 - دوره چاپ: 1 

 

مروری بر کتاب 

مجموعه ی سخنرانی ها، پیام ها، مصاحبه های محمد خاتمی در دوران ریاستجمهوری درباره زنان از سال 1376تا 1380

خرداد 76؛ مانند بسیاری از خردادهای انتخاباتی ایران روزی حساس و سرنوشت ساز در سیاست ایران رقم زد، روزی که سیدمحمد خاتمی دولتی متفاوت از دولت های پیشین در مشی و گرایش سیاسی از یک سو و دیدگاه های اجتماعی فرهنگی از سوی دیگر را بر سر کار آورد. توسعه سیاسی، توجه به حقوق شهروندی، آزادی بیان و برجسته کردن حقوق زنان را شاید بتوان بارزترین شعارهای این دولت بتوان برشمرد. تکیه بر همین شعارها و نقش آفرینی زنان و جوانان بر روی کارآمدن دولت اصلاحات بود که توقعات از این دولت را از نخستین روزها تا حد انتخاب وزیر زن بالا برد امری که تا آن روز در دولت های پیشین اتفاق نیفتاده بود.

اما خاتمی نه فقط در دور اول ریاست جمهوری‌اش که در دور دوم نیز نام هیچ زنی را به عنوان وزیر به مجلس پیشنهاد نکرد و زمانی که در مقابل این سوال قرار گرفت که «چرا در میان وزیران انتخابی تان نام هیچ زنی دیده نمی شود؟»، پاسخ داد«نمی خواهم با انتخاب یک زن به عنوان وزیر ریسک کنم.»

اگرچه در هشت سالی که زمام دولت  در دست خاتمی بود، هیچ زنی  به مقام وزارت نرسید اما ریاست یکی از مهم ترین سازمان‌های دولت اصلاحات به یک زن سپرده شد. معصومه ابتکار بانویی که نامش با ماجرای اشغال سفارت آمریکا گره خورده بود 8 سال متوالی معاون خاتمی و رییس سازمان محیط زیست بود.

تاسیس مرکز مشارکت امور زنان از دیگر اقدامات خاتمی در دوره ریاست جمهوری اش بود. مرکزی که برای اولین بار با هدف ایجاد تشکیلاتی هدفمند برای رسیدگی به مسائل مربوط به زنان در سراسر کشور ایجاد شد، چه آنکه تا پیش از آن تنها دفتر امور بانوان در نهاد ریاست جمهوری وجود داشت که در دوران ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی ایجاد شده بود. این مرکز در آبان ماه ۱۳۷۶ با حکم رئیس جمهور آغاز به کار کرد و ریاست آن از همان موقع به مدت 8 سال به زهرا شجاعی سپرده شد.

یکی از کارهای مهم مرکز امور مشارکت زنان وارد کردن مباحث زنان به برنامه سوم و ایجاد محتوای جنسیتی در برنامه چهارم توسعه است. در برنامه پنج ساله سوم فقط یک ماده راجع به زنان داشتیم، یعنی ماده ۱۵۸، اما در برنامه چهارم‌ بیش از ۴۳ بند و ماده و عبارت راجع به زنان وجود دارد. در واقع در دولت آقای خاتمی نوعی جریان سازی جنسیتی اتفاق افتاده است. این درحالی بود که در برنامه های اول و دوم توسعه که در دولت های پیش از محمد خاتمی نوشته و اجرا شد، هیچ قانون و ماده ای در باره زنان وجود نداشت. اصلاح قوانین مربوط به سن ازدواج، تعیین مصادیق عسر و حرج و حضانت فرزند( که اولویت را تا هفت سالگی به مادر داد) و لغو ممنوعیت اعزام دانشجویان دختر به خارج از کشور از مهم ترین فعالیت های حقوقی دولت خاتمی است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

زنان در آئینه اصلاحات

  • کد کتاب: 69271 - 112/6
  • موجودی: در انبار
  • 120,000ریال

برچسب ها: سیدمحمد خاتمی, جمهوری اسلامی, دولت اصلاحات, اصلاحات سیاسی, جامعه شناسی زنان, زنان ایران, کتاب زنان در آئینه اصلاحات