كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
زمین و آسمان و ستارگان ازنظر قرآن

زمین و آسمان و ستارگان ازنظر قرآن

نویسنده:  محمد صادقی تهرانی
ناشر: مصطفوی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 345
اندازه کتاب: وزیری  - سال انتشار: 1356 - دوره چاپ: 2

کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

حقایقی که همچون خورشید در کلیۀ دوران‌های زندگی بشر بر عقول و افکار خردمندان نورپاشی می‌کند، و هر هنگام بر علم و ادب و عقل و درایتشان می‌افزاید. کتابی‌که در طول چهارده قرن عمر خود از گزند هرگونه حادثه و از دستبرد راهزنان محفوظ مانده، به هیچ وجه رنگ پندارهای بی‌اساس و اساطیر گذشتگان را به خود نگرفته است: إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّکرَ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ(۲) (حجر: ۹) تنها هدف نگارنده در این کتاب این است که از اقیانوس بی‌کران علوم و معارف قرآنی در پیرامون آفرینش جهان گوهرهایی گرانبها به دست آورده و برای آشنایی با جهان هستی و پرده‌گیری از اسرار نهانش تنها از علم آفریدگار استمداد جوید، و حاصل نظریات این کتاب وحی را تا اندازۀ مقدور در دسترس متفکران و نوابغ علمی جهان بگذارد.

در زمان ما که عصر موشک کیهان‌پیما و تسخیر فضا است، بشر با تمام قوا می‌کوشد به هر وسیلۀ ممکن دستی به سوی کرات دیگر بگشاید و با پر و بال علم به سوی کیهان به پرواز آید تا از قفس زمین و زندگی محدود آن بیاساید و زندگی و معلومات خود را از این راه گسترش دهد چنان‌که برای نخستین بار گروهی از اهل کتاب به کرۀ ماه راه یافتند و در این پیروزی بزرگ که تاریخ بشریت را به مرحلۀ نوینی آورد، گوی سبقت را از مادیین ربودند. ولی نگارنده مدّعی است که این تفکر به طرزی کامل‌تر و با هدفی عالی‌تر در قرآن به روشنی نمودار است، تا آن‌جا که یکی از مأموریت‌های پیامبر بزرگ اسلام، نظر و تفکر در آسمان و موجودات کرات آسمانی است.

گرچه مطالب كتاب توسط مؤلف فصل‌بندى نشده ولى آنها را مى‌توان در 3 فصل دسته‌بندى كرد.فصل اول مربوط است به آغاز آفرينش جهان و مادۀ نخستين. كه در آن از چگونگى مادۀ اصلى جهان سخن گفته چند احتمال را در اين رابطه مورد بررسى قرار داده، در پايان نتيجه مى‌گيرد كه مادۀ اصلى، آب و يا دو اتم اكسيژن و هيدروژن نمى‌باشد بلكه ماده‌اى است يكنواخت كه سابقۀ تركيب نداشته است.

فصل دوم:در اين فصل مسالۀ خلقت زمين مورد بررسى قرار گرفته است.وى در ابتدا چگونگى آفرينش زمين رااز ديدگاه حضرت على(ع) در نهج‌البلاغه توضيح داده، آنگاه برخى از آيات و روايات دربارۀ رتق و فتق را بيان كرده، در ادامه بحث مفصلى پيرامون دورانهاى آفرينش زمين و آسمان انجام داده ضمن بيان مطالبى، مراد از يوم در آيات مربوط به آفرينش آسمان و زمين را روشن نموده است.در قسمتى ديگر از اين فصل پيدايش زمين، كوهها، دحو الارض جاذبۀ زمين، با استفاده از برخى از آيات مربوطه توضيح داده شده.

فصل سوم:اين فصل مربوط است كه به خلقت آسمان كه در آن ديدگاههاى مفسران و علم جديد دربارۀ آن بحث و بررسى شده است برخى از اين مباحث عبارتند از:حيات و زندگى در كرات آسمانى، كهكشانها، تولد ستارگان، قصرهاى آسمانى شهابها و سنگ‌هاى آسمانى و تفاوت ميان شهاب و سنگ آسمانى، خورشيد يا چراغ آسمانى، رستاخيز جهان و آيات و اخبار گرچه عنوان كتاب مربوط به ستارگان مى‌باشد ولى مباحث مطرح شده در آن عام‌تر بوده و اصل خلقت آسمان و زمين را بحث كرده است.

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

زمین و آسمان و ستارگان ازنظر قرآن

  • ناشر: مصطفوی
  • کد کتاب: 104305 - 113/7
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: محمد صادقی تهرانی, علم در قرآن, معارف اسلامی, ستارگان, نجوم, نجوم در قرآن, اسلام, کتاب زمین و آسمان و ستارگان ازنظر قرآن