دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

زمین شناسی مهندسی و ژئوتکنیک

زمین شناسی مهندسی و ژئوتکنیک

نویسنده: حسین معماریان
ناشر: دانشگاه تهران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 953
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1374 - دوره چاپ:

کیفیت :  نو ؛ لبه جلد کتاب سائیدگی مختصری دارد

 

مروری بر کتاب 

زمین‌شناسی مهندسی ؛ کاربرد مفاهیم و داده‌های زمین‌شناسی در کارهای مهندسی به ویژه در مهندسی عمران، مهندسی معدن و مهندسی نفت می‌باشد. همانگونه که به وسیله مجمع مهندسین زمین شناس در ۱۹۶۹ تبیین گردیده‌است :

این علم کاربرد داده ها، فن آوری و مبانی زمین‌شناسی در مطالعه رخنمون‌های طبیعی، مصالح سنگی و خاکی یا آب زیر زمینی با هدف اطمینان از شناخت دقیق، تفسیر، استفاده و ارایه فاکتورهای زمین‌شناسی که ساختگاه، برنامه ریزی، طراحی، ساخت، اجرا و نگهداری سازه‌های مهندسی را تحت تأثیر قرار می‌دهند، می‌باشد.

کتاب حاضر در سه بخش تنظیم شده است که در بخش اول به مبحث ویژگیهای ژئوتکنیکی سنگها مثل رفتار مکانیکی سنگها ، اندازه گیری ویژگیهای سنگها ، طبقه بندی مهندسی سنگها و سنگها در کاربردهای مهندسی در بخش دوم به مبحث ویژگیهای ژئوتکنیکی خاکها مثل اندازه گیری ویژگیهای خاکها ، خاکها در کاربردهای مهندسی و مصالح خرده سنگی و در فصل سوم به مبحث رفتار ژئوتکنیکی زمین مثل لرزه خیزی ، پایداری دامنه ها ، تونلها و فضاهای زیرزمینی و سدها و مخازن پرداخته شده است.

مؤلف در این اثر سعی نموده سیمای كلی گفتگوی تمدن‌ها و وحدت ادیان را ترسیم نماید. مطالب كتاب در چهار بخش تنظیم یافته‌است: در بخش نخست معنای كلی از گفتگو تبیین شده، سپس به مقوله‌ی ارزیابی گفتگو و سپس كاركرد این مسئله پرداخته شده‌است؛ در بخش دوم به نظریه متقابل گفتگوی تمدن‌ها یعنی رویارویی فرهنگ و برخورد آنها و تطبیق این دو نظریه با هم اشاره شده‌است؛ مؤلف در بخش سوم محورهای اصلی دین را كه مورد قبول ادیان سماوی و جزء مشتركات آنها است را از متون كتب الهی، قرآن، عهد قدیم، تورات و عهد جدید، انجیل استخراج كرده‌است. در فصل دوم همین بخش به اختلافاتی در این سه حوزه اشاره شده‌است و در بخش آخر نیز مصداق قرآنی گفتگوی ادیان، مورد توجه قرار گرفته‌است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات