كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
زمینه ی فرهنگ و تمدن ایران

زمینه فرهنگ و تمدن ایران

نویسنده: علیقلی محمودی بختیاری
ناشر: پاژنگ
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 366
اندازه کتاب: وزیری  - سال انتشار: 1368 - دوره چاپ: 4

کمیاب  - کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب

نگاهی به: عصر اساطیر

آن اندازه که از افسانه‌ها برمی‌آید، کوروش از کشورگشایانی بوده است که بیش از هر کشورگشای دیگر او را دوست می‌داشته‌اند، و پایه‌های سلطنت خود را بر بخشندگی و خوی نیکو قرار داده بود. دشمنان وی از نرمی و گذشت او آگاه بودند، و به همین جهت در جنگ با کوروش مانند کسی نبودند که با نیروی نومیدی می‌جنگد و می‌داند چاره‌ای نیست جز اینکه بکشد یا خود کشته شود. پیش از این- بنا به روایت هرودوت- دانستیم که چگونه کرزوس را از سوختن درمیان هیزم های افروخته رهانید و بزرگش داشت و او را از رایزنان خود ساخت؛ نیز از بخشندگی و نیکی رفتار او با یهودیان سخن گفتیم.

یکی از ارکان سیاست و حکومت وی آن بود که، برای ملل و اقوام مختلفی که اجزای امپراطوری او را تشکیل می‌دادند، به آزادی عقیده دینی و عبادت معتقد بود؛ این خود می‌رساند که بر اصل اول حکومت کردن بر مردم آگاهی داشت و می‌دانست که دین از دولت نیرومندتر است. به همین جهت است که وی هرگز شهرها را غارت نمی‌کرد و معابد را ویران نمی‌ساخت، بلکه نسبت به خدایان ملل مغلوب به چشم احترام می‌نگریست و برای نگاهداری پرستشگاه ها و آرامگاه های ‌خدایان، از خود، کمک مالی نیز می‌کرد.

حتی مردم بابل، که در برابر او سخت ایستادگی کرده بودند، در آن هنگام که احترام وی را نسبت به معابد و خدایان خویش دیدند، بگرمی برگرد او جمع شدند و مقدم او را پذیرفتند. هر وقت سرزمینی را می‌گشود که جهانگشای دیگری پیش از وی به آنجا نرفته بود، با کمال تقوا و ورع، قربانیهایی به خدایان محل تقدیم می‌کرد؛ مانند ناپلئون، همه ادیان را قبول داشت و میان آنها فرقی نمی‌گذاشت؛ و با مرحمتی بیش از ناپلئون به تکریم همه خدایان می‌پرداخت...

در سال 1356 ، کتاب « زمینه ی فرهنگ و تمدن ایران » به عنوان کتاب درسی در بخش خاورشناسی دانشگاه یوتا انتخاب شد

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

زمینه ی فرهنگ و تمدن ایران

  • ناشر: پاژنگ
  • کد کتاب: 60483 - 117/5
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: علیقلی محمودی بختیاری, تاریخ تمدن ایران, اساطیر ایران, تاریخ تمدن, تاریخ اساطیری, مقالات تاریخی, کتاب زمینه ی فرهنگ و تمدن ایران