کتاب زسول اکرم (ص) در میدان جنگ فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب اسلام انتشارات محمدی

زسول اکرم (ص) در میدان جنگ

نویسنده: محمد حمیدالله
مترجم: غلامرضا سعیدی
ناشر: محمدی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 200
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1336 - دوره چاپ: 1 

کمیاب  - کیفیت : درحد نو
 

مروری بر کتاب 

غزوه به جهادهایی گفته می شود که خود رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) در آنها شرکت می کردند که به آنها غزوه می گفتند و تعداد آنها را 26 یا 27 عدد نوشته اند.پس از هجرت مسلمانان به مدینه اولین نبردی که بین مسلمانان و کفار قریش رخ داد غزوه بدر بود. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در سال دوم هجرت برای حفظ اسلام و دفاع از حقوق مسلمانان و خنثی کردن توطئه های قریش به پاخاست و سرانجام در «بدر» در برابر لشکریان قریش قرار گرفت و با وجود این که تعداد مسلمانان یک سوم کفار بود مسلمانان پیروز گشتند.

جنگ احد 

قریش که شکست سختی از مسلمانان در جنگ بدر خورده بودند در سال سوم هجرت به منظور انتقام رهسپار مدینه شدند و در احد با ارتش اسلام رو به رو گردیدند.در غزوه احد ابتدا پیروزی به نفع مسلمانان بود.ولی در انتها به علت نافرمانی برخی مسلمانان از راهنمایی های نظامی و امنیتی پیامبر صلی الله علیه و آله به نفع مسلمانان منتهی نشد و مسلمانان شکست خوردند.در غزوه بسیاری از اصحاب پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) و حضرت حضرت حمزه سید الشهداء علیه السلام به شهادت رسیدند.

جنگ بنی النضیر

منافقان و یهودیان مدینه از شکست مسلمانان در احد و کشته شدن رجال علوی سخت خوشحال بودند و به دنبال فرصتی بودند تا در مدینه شورش کنند و به قبایل خارج از مدینه بفهمانند که کوچکترین اتحاد و وحدت کلمه ای در مدینه وجود ندارد و دشمنان خارجی می توانند اسلام را سرنگون کنند.

پیامبر برای این که از منویات و طرز تفکر یهودیان بنی النضیر آگاه گردد همراه گروهی از افراد خود عازم دژ آن ها گردید. پیامبر در برابر درب دژ فرود آمد ولی داخل نشد و ترجیح داد در سایه دیوار دژ با افراد خود بنشیند و با سران بنی النضیر گفتگو کند.

پیامبر صلی الله علیه و آله در این گیر و دار احساس کردند توطئه ای در راه است، حرکات مرموز و سخنان در گوشی آن ها پیامبر را به شک انداخت. آن ها قصد داشتند پیامبر را از بین ببرند اما آن حضرت توسط جبرئیل از نقشه شوم آن ها باخبر شد و بدون این که به یاران خود چیزی بگوید وانمود کرد که برای کاری به اطراف می رود و بر می گردد، اما حضرت راه مدینه را پیش گرفت. سپس با سران بنی النضیر تماس گرفت و پیغامی فرستاد مبنی بر این که آن ها پیمان شکنی کرده اند و باید ظرف ده روز مدینه را ترک کنند.

در این میان منافقان دست به کار شدند و به یهودیان پیشنهاد کمک دارند. پیامبر پس از این که متوجه شد یهودیان درهای دژ را بسته اند و تصمیم دارند از دژ دفاع کنند برای محاصره قلعه بنی النضیر حرکت کرد. سرانجام یهودیان تسلیم شدند و مدینه را ترک کردند. این واقعه در سال چهارم هجرت رخ داد.

توصیه های پیامبر اکرم (ص) در میدان جنگ

پیامبراکرم (ص) درجنگ ها توصیه می کردند: به افراد مجروح آسیبی نرسانید وکاری نداشته باشد. ویا با فلان پیرمردکه درجنگ شرکت نکرده است،کاری نداشته باشید. باکودکانشان کاری نداشته باشید. آب را به روی آنها نبندید. این سفارشات حتی شامل کفار قریش هم می شد که نه تنها دشمن بودند، بلکه حدود بیست سال با پیامبراکرم (ص) در جنگ بودند و از هیچ کار وخصومتی، دریغ وکوتاهی نکرده بودند، در مکه پیامبر اکرم (ص) و عزیزان او را چقدر اذیت و آزارکردند.

دندان و پیشانی مبارک آن حضرت را شکستند، ولی هنگامیکه مکه را فتح کردند و پیروزی مکه و قدرت در دست مسلمانان است و بقایائی از دشمن در دست مسلمانان اسیر شدند، خداوند متعال سوره مائده را بر پیامبرش نازل می کند و پیام می فرستد وچنین می فرماید: ای اهل ایمان… ما می دانیم که دلهای شما از اینها پر از عقده است، پر از ناراحتی است، ولی مبادا آن ناراحتی ها سبب شود که از حد اعتدال و عدالت خارج شوید، به عدالت رفتار کنید که به تقوا و پرهیزکاری نزدیکتر است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

زسول اکرم (ص) در میدان جنگ

  • ناشر: محمدی
  • کد کتاب: 69264 - 117/4
  • موجودی: در انبار
  • 240,000ریال

برچسب ها: حضرت محمد (ص), محمد حمیدالله, غلامرضا سعیدی, تاریخ اسلام, غزوات پیامبر, جنگ های پیامبر, جهاد, کتاب زسول اکرم (ص) در میدان جنگ