دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

زرتشت و جهان غرب ؛ متن کامل

زرتشت و جهان غرب

نویسنده: ژاک دوشن گیمن
مترجم: مسعود رجب نیا
ناشر: مروارید
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 197
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1381 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب

 مصور

متن کامل

زرتشت، پیامبر باستانی ایران، حدود سه هزار سال پیش در شرق ایران قدیم در آسیای میانه، جایی نزدیک خوارزم آیینی یکتاپرست آورد که بعدها تا غرب و جنوب ایران زمین گسترش یافت. این کیش بعدها توسط مغان زرتشتی صبغه ای ثنوی یافت که در دوره ی ساسانی رواج پیدا کرد تا اینکه در اواخر روزگار زرتشتی به گرایش زروانی منجر شد.

فراز و نشیب های کیش زرتشتی در روزگاران سه گانه هخامنشی، اشکانی و ساسانی و موضوع بحث بسیاری از دانشمندان و ایران شناسان غربی بوده که دوشن گیمن، دانشمند برجسته فرانسوی، در این اثر به بررسی، نقد و تحلیل دیدگاه های آنان پیرامون عقاید زرتشتی پرداخته است.

سراسر تاریخ بررسی های غربیان درباره آیین باستان، هند و ایرانیان باستان، امشاسپندان یا نامیرایان مقدس زرتشتی، اهورا مزدا خدای بزرگ زرتشتیان در این کتاب به شیوه ای علمی مطرح شده است. طیف خوانندگان: علاقه مندان فرهنگ باستانی ایران، تاریخ، دین شناسی، مردم شناسی و ادبیات کهن.

 از ویژگی‌های آیین زرتشت یکی پایبندی و استواری سرسخت آن است بر توصیه و یگانگی ذات برای، چنانکه بعضی از پژوهندگان چنین انگاشته‌اند که اعتقاد به هویت یا دوگانگی عوامل خیر و شر در جهان یا برابر نهادن اهورامزدا با انگره مینیو ناشی از همین پافشاری است.

ازجمله اینگونه دانشمندان باید از اشپیکل و هنینگ نام برد. پس کوشش در شناخت آئین زرتشت از مباحث جالب بوده و برای فرهیختگان و دانش‌پژوهان پرداختن بدان دلکش و آموزنده است.البته پوشیده نماند که اثر حاضر بحثی است اندکی فنی و کلامی که دقت و توجه خاص در آن ضروری است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات