منو
سبد خرید

زرتشت ؛ چهره تابناک ایران باستان

زرتشت ؛ چهره تابناک ایران باستان
درحال حاضر موجود نمی باشد
زرتشت ؛ چهره تابناک ایران باستان
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 50777 - 31/5
  • وزن: 0.50kg
  • UPC: 16.8
0 ریال

زرتشت ؛ چهره تابناک ایران باستان

نویسنده: منصوره میرفتاح
ناشر: محمد
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 320
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ: 1 

 

مروری بر کتاب 

مقدمه: محمدعلی معلم دامغانی , به‌اهتمام: محمد عالمگیر تهرانی

در میان برگ‌های غبارگرفته تاریخ برخی شخصیت‌ها و برخی اقدمات آنها هستند که تأثیرعمیقی بر دورهای پس از خود گذاشته‌اند یکی از این شخصیت‌ها زرتشت سپنتان از سرزمین جاوید ایران است که در جهت ازبین بردن چند خدایی و دعوت به یکتاپرستی در این سرزمین ظهور کرد. شناخت و معرفی عقاید و حکمت باستانی زرتشت،اندیشه‌ها، دوران زندگی، فرمان‌ها و ... از جمله مباحثی است که به علاقمندان به تاریخ کهن ایران پیشکش شده‌است.
هر آنچه در نگارگری این تصویر انجام شده تلفیق کوشش با مبانی اندیشه‌های بر حق الهی بود تا قداست ویژه تفکر شگرف باستانی در جلوه‌گری خویش رنگی از جانب‌داری نداشته باشد. در واقع بیان اعتقادات و باورهای مردم در دوره پیش از زرتشت و زمان اشوزرتشت در این کتاب مطرح شده است و برای این‌که باور ایرانی را کامل کنیم ورود اسلام به ایران را نیز توضیح داد‌ه‌ایم.

در این کتاب به تطابق باورهای ایرانی و اسلامی پرداخته‌ و در واقع یک نوع اسلام ایرانی و ایران اسلامی را تعریف کرده‌ایم به همین دلیل رویدادهای این کتاب با دوره پیش از زرتشت آغاز شده و با ایران اسلامی پایان می‌یابد. ر رسانه‌های بیگانه شاهد هستیم که می‌گویند اندیشه اسلامی، فکر، اندیشه و فرهنگ ایران باستان را از بین برده است و من در این کتاب با دلیل به مخاطب نشان داده‌ام که با ورود اسلام مسایل اعتقادی ایرانی‌ها کامل‌تر شد؛ زیرا اسلام یک شیوه نو از بیان اعتقادی ایرانیان باستان را مطرح می‌کند.

ایرانی‌ها در مقابل اسکندر ایستادند و فرهنگ یونانی را نپذیرفتند و در این پیکارها بسیاری از مردم کشته شدند زیرا نمی‌توانستند خود را با فرهنگ یونانی هم سو کنند؛ ولی با ورود اسلام به ایران به دلیل تطابق اعتقادات اسلام را پذیرفتند زیرا اندیشه ایرانی و اسلامی در یک مسیر گام برمی‌دارد.
در این کتاب وقایع تاریخی به صورت حدودی است و بعضا اختلافاتی که در مواردی خاص ایجاد شده، تحت شرایط ویژه و طبق مستندات خاص حل نشده و هم‌چنان در هاله‌ای از ابهام مانده است. در این مجموعه بر بیان تاریخ دقیق وقایع اصراری نداشته‌ام و باور دارم در روایت برخی وقایع، تاریخ آن چندان اهمیتی ندارد و بعضا کاربردی نیست. از جمله این‌ها تاریخ میلاد زرتشت یا ظهور سوشیانت‌هاست که در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته و تنها شرح بر فراز و فرود داستانی واقعه رفته است.»

فهرست

ادب آیینی
سلسله‌های اوستایی
معماری دینی
زروان بدعتی در دین زرتشت
آداب و عادات پارسیان
اهورامزدا
آیین مزدیسنا
جشن های ایران باستان
فرازهایی از سروش یشت هادخت
معرفی سلسله اوستایی
معماری های دینی
نوشته های هرودوت
نوشته های گزنفون
نوشته های سترابون
 و....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات