زبده الاسرار و عرفان الحق

زبده الاسرار

نویسنده: میرزا حسن صفی علیشاه
ناشر: محمودی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 302
اندازه کتاب: وزیری سلفون

کمیاب - کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب

به ضمیمه عرفان الحق 

چاپ گراور از روی نسخه چاپ سنگی

زبده‌الاسرار کتابی است که روح انسان را آماده می‌سازد برای درک معانی بلند عرفانی، و ذره ذره به طفل جان شیر می‌دهد تا به بلوغ برسد. وقتی به بلوغ رسید به او نکاتی را بیان می‌کند که جان اگر ذوقی دارد تحریک شود و اگر آن ذوق را ندارد دیگر ادامه راه را نیابد و در واقع به خودشناسی کمک می‌کند. 

صفی‌علیشاه اصرار دارد که هرکس ذوق را در خود دید این کتاب را بخواند و بعد قدم در ورطه طریقت گذارد. زیرا او پیر ره‌رفته‌ای است و از خطرات و مصائب راه آگاه است. برای اینکه سالک قدرت درک و تحمل پیدا کند زبده الاسرار را بخواند تا در آن دریای چین پر از خطر حیران نشود و ره‌برگشته. هرکس زبده‌الاسرار را اندکی درک کند عارف است و لازمه عارف بودن ذوق فنا داشتن است و هرکس این را ندارد بهتر است خود را از این وادی بیرون بکشد و هیچ احتیاجی بر زبده‌الاسرار ندارد. چون پایه این کتاب بر فنا نهاده شده است. در کتاب زبده‌الاسرار، میرزا حسن صفی‌علیشاه، مراحل سیر و سلوک، آداب سلوک و ادب سالک را به شکل حیرت‌آوری بیان کرده است و هنگامی که این عناوین را شرح می‌دهد و انسان را دگرگون می‌کند به شکل بسیار زیبا وارد حادثه کربلا و شرح حال آن عارفان واقعی می‌شود و واقعاً انسان را در بحر معنی غرق می‌کند و دوباره نجات می‌دهد. 

مثنوی زبده‌الاسرار سروده حاج میرزا حسن صفی علیشاه اصفهانی در بیان رموز عرفانی و سلوک الی‌الله به نظم کشیده شده است .این مثنوی در بحر رمل مسدس، متضمن ابیاتی است همچون :

ای مغنی پرده دیگر نواز
چنگ را کن بر نوای عشق‌ساز

کن دمی تالیف نی را در نغم
تا ز خود گردم مگر آن دم عدم

چون چو نی خالی شدم پاک از خودی
در نوا آیم به قانون هدی

در توای نی چون نی سر تا قدم
بر بیان نینوا کردم قلم ....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

زبده الاسرار و عرفان الحق

  • ناشر: محمودی
  • کد کتاب: 43462 - 20/6
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 250,000ریال

برچسب ها: میرزا حسن صفی علیشاه, عرفان اسلامی, تصوف, شعر عرفانی, صفی علیشاه, کتاب زبده الاسرار