كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
زبان و اندیشه

زبان و اندیشه

نویسنده: نوام چامسکی
مترجم: کورش صفوی
ناشر: هرمس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 100
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 4

کیفیت: در حد نو

 

مروری بر کتاب 

زبان و اندیشه، مجموعه بحث‌هایی است که در سال 1993، میان نوام چامسکی و برخی استادان دانشگاه‌های امریکا در رشته‌های فلسفه، زبان‌شناسی، زیست‌شناسی اعصاب و روانشناسی صورت گرفت. چامسکی در این میزگرد به طرح مسائل ارزشمندی می‌پردازد، از جمله با بعضی روش‌های متداول در زبان‌شناسی و روانشناسی به مخالفت می‌پردازد و در جایی دیگر از سخنانش ضمن بحث از تمایز قطعی میان " مسئله" و " راز و رمز" تصریح می‌کند که درک راز و رمز‌ها و رای قوه شناخت انسان است.

آورام نوآم چامسکی (۱۹۲۸ در فیلادلفیا، پنسیلوانیا) زبان‌شناس ، فیلسوف آنارشیست و نظریه پرداز یهودی-آمریکایی است. نظریه معروف وی دستور زایشی-گشتاری است که در دهه ۶۰ میلادی انقلابی در زبانشناسی معاصر ایجاد کرد. تا پیش از نظریات وی از ماهیت زبان و چگونگی یادگیری زبان توسط انسان درک درستی وجود نداشت. مقالات و کتابهای نوام چامسکی آغازگر پژوهشهای نوینی در عرصه روانشناسی زبان گردید.

همچنین وی مقالات متعددی در زمینه نقد سیاستهای خارجی دولت آمریکا دارد.وی استاد بازنشسته دپارتمان فلسفه و زبان‌شناسی موسسه تکنولوژی ماساچوست آمریکا است.نوام چامسکی در سال ۱۹۲۸ در فیلادلفیای امریکا متولد شد. از سال ۱۹۵۵ در موسسه تکنولوژی ماساچوست به عنوان استاد زبان‌شناسی مشغول به تدریس شد. چامسکی در سال ۱۹۷۶ در موسسه تکنولوژی ماساچوست به مقام استادی رسید.

نظریه معروف وی دستور زایشی است که در دهه ۶۰ میلادی انقلابی در زبان‌شناسی معاصر ایجاد کرد. وی همچنین کتابهای متعددی درباره ذهن و زبان و مغز و زبان نوشته است. در واقع چامسکی در بررسی های خود نشان داد که با بررسی نظام زبانی افراد می توان نتایج روان‌شناختی بدست آورد. وی نوشته‌های متعددی نیز در زمینه علوم رایانه دارد.

نظریات چامسکی انقلابی در رشته زبان‌شناسی به وجود آوردند. او معتقد است اصول و خصوصیات زبان در انسان ذاتی و «به طور ارثی برنامه‌ریزی شده» است و محیط پیرامون کودک تنها نقش محرک را برای یادگیری زبان مادری ایفا می‌کند. کودک مجموعه محدودی از اطلاعات را از محیط زبانی خویش می‌گیرد و خود قادر است ترکیبات جدیدی بسازد. نظریه‌پردازان پیش‌تر معتقد بودند زبان مادری تنها از راه شنیدن گفتار اطرافیان و به صورت اکتسابی وارد مغز کودک می‌شود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

زبان و اندیشه

  • ناشر: هرمس
  • کد کتاب: 108502 - 68/2
  • موجودی: در انبار
  • 100,000ریال

برچسب ها: نوام چامسکی, کورش صفوی, مقالات فلسفی, زبان شناسی, فلسفه اجتماعی, جامعه شناسی فلسفی, کتاب زبان و اندیشه