منو
سبد خرید

زبان رمزی افسانه ها

زبان رمزی افسانه ها
درحال حاضر موجود نمی باشد
زبان رمزی افسانه ها
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 104586 - 68/2
  • وزن: 0.20kg
  • UPC: 20
0 ریال

زبان رمزی افسانه ها

نویسنده: م . لوفلر دلاشو
مترجم: جلال ستاری
ناشر: توس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 154
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1364 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

افسانه ها باورهای خیال انگیز و جادو وار یک قوم هستند که با بن مایه ای عامیانه در قالب داستان و یا روایت بیان می شوند. برای شناخت و دریافت آنچه که افسانه ها در پس پرده ی روایی خود به نمایش می گذارند، راه ها و نظرگاه های گوناگونی را می توان در نیل به این هدف برگزید.

شرح و تفسیر رموز قصه ها و افسانه ها از دیدگاه مکتب روان کاوی و روان شناسی، یکی از این نظرگاه هاست که در کتاب «زبان رمزی افسانه ها»، هدف واقع شده است. نویسنده "م. لوفلر-دولاشو"، از منظر مکتب روان کاوی آلفرد آدلر(۱۸۷۰-۱۹۳۷/ روان شناس و روان کاو)، در این کتاب به تحلیل آفریده های خیال آدمی برای دستیابی به تفسیری از قصه ها و اساطیر از دیدگاه روان شناسی فردی می پردازد.

جلال ستاری، مترجم کتاب ، در مقدمه به شرح مقاله ای از ژیلبر دوران (Gilbert Durand) برای آشنایی بیشتر خواننده با رمز، نماد و تفسیر آن، برای داشتن فهمی بهتر از دیدگاه مکتب روان شناسی پرداخته است. در این مقدمه ی سی و یک صفحه ای تعریف نماد، تفسیر کاهنده ی نماد، تفسیر افزاینده ی نماد و اعمال تخیل نمادین، از نظرگاه دوران بررسی می شود.

... نماد که همیشه در جستجوی معنائیست و این کوشش روشنگر پویائی آن است واسطه ی میان بقا و فنا، جاودانگی و میرندگی است. در واقع سمبولیسم همان راهی است که فرهنگ انسانی پیموده است. جدایی میان صورت و معنا که یکی فانی و آن دیگری باقی است، روشنگر سیر فرهنگ انسانی است که در اصل عین نماد و دوگانگی نماد است، چون فرهنگ انسانی کوششی است خستگی ناپذیر برای سازگار ساختن امیدهای پایدار انسان با زندگانی ناپایدار و سپنجیش.

فهرست

- از احساس کهتری تا خیالبافی
- خیالبافی قوم
- خیالبافی(ادبیات داستانی) و زندگانی جنسی
- مضمون دیرند
- مضمون مکان
- متفرعات ادبیات داستانی
- از تاریخ تا افسانه
- اساطیر قدیم و اساطیر جدید

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات