کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
زایش دوباره در آفرینش و عشق از دیدگاه مولانا

زایش دوباره در آفرینش و عشق از دیدگاه مولانا

نویسنده: رضا آراسته
مترجم: محمود هاتف
مقدمه: اریک فروم
ناشر: عطائی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 308
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1380 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

این کتاب برگردانی است از The Sufi"و "Rumi the Persian نوشته "رضا آراسته" که با مقدمه "اریک فروم "درباره کتاب، به طبع رسیده است .مباحث کتاب درباره شناخت کیفیت‌های روانی مولوی است که طی آن نگارنده کوشیده این نکته را خاطر نشان کند که چگونه انسان بر اثر تلاش روحی و پیدا کردن شناخت و معرفت، می‌تواند به "خویشتن خویش "برسد و خود را با هستی و جهان یکی کند و به تعبیری، عشق و شور و مستی و یگانگی را جانشین خشم و کین و دلهره و سستی و پریشانی و دو گانگی سازد .کتاب با تحلیل و بررسی برخی داستان‌های مثنوی و شواهد متعدد از شعر مولوی، همراه است .

 در مجموعه حاضر زمينه اجتماعي ايران از گذشته تا كنون مورد بررسي قرار گرفته است، روح سلطه گري و سلطه پذيري در بشر به بحث گذاشته شده و اثرات تلاش روحي و شناخت خود در دستيابي يك انسان به «خويشتن خود» و هماهنگي روح او با دنياي هستي كه عشق، مستي، شور و يگانگي را جايگزين خشم و كين و دلهره و سستي و پريشاني و… مي سازد، تبين مي شود. برخي از سروده هاي مثنوي مولانا براي انس خواننده با سخن وي و آشنايي با انديشه هايش به متن كتاب افزوده شده است.

مولانا ابتكاري دارد كه شايد منحصر به او و ويژه او باشد- يا دست كم در اين ابتكار كم مانند است- و آن اينست كه- چنانكه چندين بار تكرار شده- گفتنيها را مي گويد. نظر موافق و مخالف را مي آورد. و گاه چنان مي نماياند كه خود «مدعي» است و به مخالف و ايرادگير و شك كننده، بسختي مي تازد و گاه در نقش عابد و زاهد و واعظ جلوه گر مي شود و سختگيري و تحجر را به حد اعلي مي رساند اما سرانجام خواننده اثرش اختيار و آزادي و حق گزينش مي دهد يا بهتر بگويم: به او مي آموزاند كه بايد در پذيرش مطلب از خرد و انديشه خود ياري بگيرد. بهمين سبب، در هر بخش و داستان و سرگذشتي كه مي آورد، سروده هايش سخت متناقض مي نمايد. اگر پژوهنده، آگاه و بينا نباشد؛ يا مقلدانه و متعبدانه به او سر مي سپرد، يا سراسر آثارش را ياوه و پريشان مي انگارد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

زایش دوباره در آفرینش و عشق از دیدگاه مولانا

  • ناشر: عطائی
  • کد کتاب: 109289 - 64/2
  • موجودی: در انبار
  • 300,000ریال
  • 270,000ریال

برچسب ها: مولانا جلاالدین محمد بلخی(مولوی), رضا آراسته, محمود هاتف, اریک فروم, مولانا, مثنوی معنوی, فلسفه عشق, مقالات فلسفی, عرفان اسلامی, تصوف, صوفیگری, کتاب زایش دوباره در آفرینش و عشق از دیدگاه مولانا