كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
زایش درام ایرانی

زایش درام ایرانی

نویسنده: خشایار مصطفوی
ناشر: افراز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 200
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

گفتمان روشن‌فکری در عصر قاجار و رویکرد میرزاآقا تبریزی در تلفیق نمایش ایرانی و تئاتر غربی

مصطفوی در این اثر به نخستین نمایشنامه‌نویس پارسی یعنی میرزا آقا تبریزی پرداخته و چند و چون ورود تئا‌تر به ایران در عصر قاجار را بررسی نموده است. به اعتقاد نویسندهٔ کتاب، میرزا آقا تبریزی در پروژهٔ واردات تئا‌تر به ایران از نظریهٔ تلفیق که گفتمان غالب روشنفکران در دوره‌ی مذکور است سود برده و در فرایند زایش درام ایرانی از دو منبع مستقل تئا‌تر غربی و نمایش ایرانی استفاده کرده است.

همچنین تبریزی از بخشی از نمایش‌های ایرانی وام گرفته که این نمایش‌ها حامل فکر جدید و تابع انسان جدید بوده‌اند. این نمایش‌ها که در کتاب در دستهٔ سرگرم‌کننده و عامیانه قرار گرفته‌اند شامل تخت‌حوضی، بقال بازی، نقالی و خیمه‌شب بازی بوده‌اند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

زایش درام ایرانی

  • ناشر: افراز
  • کد کتاب: 106150 - 1/4
  • موجودی: در انبار
  • 250,000ریال
  • 210,000ریال

برچسب ها: خشایار مصطفوی, میرزاآقا تبریزی, قاجار, تاریخ فرهنگی ایران, تاریخ نمایش ایران, نمایش در ایران, نمایشنامه فارسی, روشنفکری در ایران, کتاب زایش درام ایرانی