منو
سبد خرید

زاویه دید در داستان

زاویه دید در داستان
درحال حاضر موجود نمی باشد
زاویه دید در داستان
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 81651 - 98/2
  • وزن: 1.00kg
  • UPC: 55
0 ریال

زاویه دید در داستان

نویسنده: جمال میرصادقی
ناشر: سخن
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 690
اندازه کتاب: رقعی  - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

در کتاب «زاویه دید در داستان»، انواع زاویه های دید را با آوردن مثال هایی شرح داده تا از رهگذر آن، مخاطب علاقه مند به داستان نویسی بتواند با زاویه های دید گوناگون در داستان آشنا شود.هر داستان به طریقی روایت می‌شود و حتی ممکن است در یک داستان از چند زاویه دید مختلف روایت استفاده شود. زاویه دید، نمایش‌دهنده شیوه‌ یی است که نویسنده با کمک آن داستان خود را به خواننده ارائه می‌دهد.

در واقع زاویه دید، روایتی است که به کمک آن موضوع خود را نقل یا مطرح می‌کند، زاویه دید در انواع ادبیات داستانی متفاوت است. در داستانهای کوتاه زاویه دید غالباً ثابت می‌ماند اما در رمان ممکن است هر فصل با زاویه ی دیدی جداگانه روایت شود. لازم به ذکر است زاویه ی دیدی که نویسنده انتخاب می‌کند، بر عناصر دیگر داستان هم‌چون شخصیت‌پردازی، گسترش و تکوین پیرنگ، سبک و صحنه‌پردازی تأثیر به سزایی دارد. چرا که سازمان‌بندی داستان در گرو زاویه دید است....

...زاویه دید بیرونی در حیطه ی «عقل کل» یا «دانای کل» قرار می‌گیرد. فکری برتر از خارج، شخصیت‌های داستان را رهبری می‌کند و از نزدیک بر اعمال و افکار آنها آگاه است و در حکم خدایی است که از گذشته، حال و آینده آگاه است . از کلیه ی افکار و احساسات پنهان همه ی شخصیت‌های داستان مطلع است. هرگز نیازی نیست که به خواننده حساب پس بدهد که چطور چنین اطلاعاتی را دارد، می‌تواند صدای شخصیت‌ها را بشنود پیش از آن که زبان به سخن بگشایند و چشمهایش می‌تواند از میان درهای بسته و پرده تاریک ببیند.

اشکالی که بر این گونه زاویه دید که چون عقل کلی عمل می‌کند وارد است این است که احساس نزدیکی به وقایع و شخصیت‌های داستان از بین می‌رود و وضوح داستان قربانی می‌شود و صمیمیت داستان از بین می‌رود. برای برطرف‌کردن چنین اشکالی نیروهای عقل کل را محدود می‌کنند. نویسنده یکی از شخصیت‌های داستان را انتخاب می‌کند و از بیرون اعمال و رفتار او را هدایت و رهبری می‌کند. این شخصیت نماینده نویسنده در داستان است و نویسنده خود را در پشت این شخصیت پنهان کرده و جنبه ی بی‌طرفانه به داستان می‌دهد. این چنین روایتی اغلب مزایای کامل زاویه ی دید درونی و هم‌چنین مزایای زاویه دید دانای کل را دارا است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات