كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
زاد العارفین

 زاد العارفین

نویسنده: جواد نوربخش
پیراسته : مراد اورنگ
ناشر: خانقاه نعمت اللهی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 100
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1353 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

شیخ الاسلام ابواسماعیل بن محمد انصاری هروی معروف به «پیر انصار»، «پیر هرات» و «خواجه انصاری»، دانشمند و عارف قرن پنجم هجری است. او در هرات متولد شد و در همان جا درگذشت. مادرش اهل بلخ بود. وی از اولاد ابوایوب انصاری، صحابی مشهور رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلم) است و از جمله عارفان مشهور و متعهد است که مناجات‌ها و کلمات قصار وی با سجعی زیبا و آهنگین، مشهور است.

در بیان شعر و حدیث نیز مهارت داشته و امالی بسیاری از وی بر جای مانده است. از خواجه انصاری، رساله‌ها و کتاب‌های بسیاری برجا مانده است که از جمله می‌توان طبقات انصاری، ترجمه: املاء طبقات الصوفیه سلمی به لهجه هروی، تفسیری بر قرآن که اساس کار میبدی در کشف الاسرار است، مناجات‌نامه، نصایح، قلندرنامه، مصیبت‌نامه، هفت حصار، رساله دل و جان، الهی‌نامه و زادالعارفین را نام برد.

وی از اعقاب ابوایوب انصاری است که صحابهٔ پیغمبر بود. مادرش از مردم بلخ بود و عبدالله خود در هرات یکی از شهرهای غربی افغانستان کنونی متولد شد و از کودکی زبانی گویا و طبعی توانا داشت چنان‌که شعر فارسی و عربی را نیکو می‌سرود و در جوانی در علوم ادبی و دینی و حفظ اشعار عرب مشهور بود و مخصوصاً در حدیث قوی بود و آمالی بسیار داشت و در فقه روش امام حنبل را پیروی می‌کرد.

وی در تصوف از استادان زیادی تعلیم گرفت ودو بار به دیدار شیخ ابوالحسن خرقانی شتافت و این دیدارها تاًثیر زیادی در روحیات و منش وی داشته‌است. محل اقامتش بیشتر در هرات بود و در آنجا تا پایان زندگانی به تعلیم و ارشاد اشتغال داشت. انصاری شعر می‌سرود ولیکن بیشتر شهرت وی به جهت رسالات و کتب مشهوری است که تألیف کرده‌است و از آن جمله‌است ترجمهٔ املاء طبقات‌الصوفیهٔ سلمی به لهجه هروی و تفسیر قرآن که اساس کار میبدی در تألیف کشف‌الاسرار قرار گرفته‌است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

زاد العارفین

  • 0ریال

برچسب ها: خواجه عبدالله انصاری, مراد اورنگ, عرفان اسلامی, صوفیگری, تصوف, ادبیات تصوف, ادبیات عرفانی, نیایش, کتاب های نایاب, کتاب زادالعارفین