كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
زادالواعظین جلد دوم ؛ چاپ سنگی

زادالواعظین ؛ چاپ سنگی

نویسنده: محمدحسین عارفچه
ناشر: مطبعه خورشید
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 387
اندازه کتاب: رقعی گالینگور - سال انتشار: 1281 - دوره چاپ: 1 

کمیاب  - کیفیت : عالی
 

مروری بر کتاب 

چاپ سنگی ؛ دوره مظفرالدین شاه

نویسنده ؛ فرزند ملا اسماعیل طبسى خراسانى. پدرش در طبس متولد شده٬ پس از تحصیل مقدمات علوم جهت تکمیل به اصفهان آمده٬ و خدمت حجهالاسلام و دیگران تلمذ کرده٬ و هم در این شهر وفات یافته است٬ در هارون ولایت مدفون شده. مردى فاضل و متقى بوده و روزگار به کتابت مىگذرانیده است. صاحب عنوان در اصفهان متولد شده٬ و تحصیلات خود را نزد علماى این سامان همچون ملا حسین على تویسرکانى و آقا میر سید محمد شهشهانى به پایان رسانیده٬ در عداد خطبا و واعظین بوده. کتب چندى در مواظع منبرى تألیف نموده که از آن جمله است: 1 ­ انیس الواعظین 2 ­ زاد العارفین 3 ­ زاد المواقف 4 ­ زاد الواعظین و غیره. وى در سال 1322 وفات یافته و در تکیه ى آقارضى در تخت فولاد مدفون گردیده است. در کنار مقتل‏ خوانی، باید از «روضه ‏خوانی»، به معنای ذکر مصیبت سیدالشهداء علیه‏ السلام و مرثیه‏ خوانی برای ائمّه اطهار علیه م‏السلام ذکر کرد که مورد تشویق امامان و یکی از عوامل زنده ماندن نهضت حسینی و پیوند روحی و عاطفی شیعه با اولیای دین است. اشک ریختن و گریستن در مصایب اهل بیت علیهم‏السلام نشانه عشق به آنان است و علاوه بر سازندگی ‏های تربیتی برای سوگوار، موجب اجر و پاداش الهی در آخرت و بهره‏ مندی از شفاعت اباعبدالله الحسین علیه ‏السلام است.

معنای «روضه» در اصل، باغ و بوستان است، اما سبب اشتهار مرثیه‏ خوانی به «روضه» آن است که مرثیه‏ خوانان ـ سابقاً ـ حوادث کربلا را از روی کتابی به نام روضه الشهدا، که تألیف ملاّحسین کاشفی واعظی سبزواری (م 910 ق) ـ یکی از خطبای خوش ‏آواز سبزوار در قرن نهم هجری ـ بود، می‏ خواندند. در این زمینه، بعدها کتاب‏ های متعدّدی از جمله کتاب زاد الواعظین و انیس الواعظین از تألیفات مرحوم میرزا حسین روضه‏ خوان، معروف به «عارفچه» به رشته تحریر درآمد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

زادالواعظین جلد دوم ؛ چاپ سنگی

  • کد کتاب: 58294 - 108/6
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: محمدحسین عارفچه, شیعه, روضه خوانی, مصیبت خوانی, عاشورا, کربلا, شعر مذهبی, شیعه, چاپ سنگی, کتاب زادالواعظین جلد دوم ؛ چاپ سنگی