كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
روض الجنان و روح الجنان فی التفسیر القرآن ؛ بیست جلدی

روض الجنان و روح الجنان فی التفسیر القرآن
نویسنده: ابوالفتوح رازی - آیت الله ابوالحسن شعرانی
ناشر: آستان قدس رضوی، دانشگاه امام رضا(ع)
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 9742
اندازه کتاب: وزیری جلد سخت - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 4
کد کتاب: 113486

 

مروری بر کتاب
دوره 20 جلدی

 

مؤلف کتاب ، ابوالفتوح رازی از متکلمان امامیه در سده ی ششم است که اجدادش از نیشابور به ری کوچیده و در آن شهر ساکن شده بودند. او این تفسیر را در سالهای ۵۱۰ تا ۵۳۳، یا اندکی پس از آن نوشته که چون سال وفاتش بنا بر تحقیق مصححان چاپ اخیر کتاب ۵۵۴ بوده نگارش این اثر در میانسالی او بوده است. در متن کتاب به نام تفسیر اشاره ای نشده است اما بنا بر اجماع دست نویس ها و منابع هم روزگار مؤلف از جمله فهرست منتجب الدین رازی که شاگرد شیخ بوده همه جا نام کتاب «روض الجنان و روح الجنان» آمده است. تنها در «معالم العلما»ی ابن شهرآشوب ، «روح الجنان و روح الجنان» ثبت شده که قطعا کلمه ی «روح» در آغاز آن محرف «روض» است چرا که خود ابن شهرآشوب در کتاب دیگرش مناقب گفته است: «ابوالفتوح روایت روض الجنان و روح الجنان فی تفسیر القرآن را به من اجازه داده است». نام محرف «روح الجنان و روح الجنان» به یکی از چاپ های کتاب یعنی طبع میرزا ابوالحسن شعرانی نیز راه یافته است. در ایران و به ویژه در زبان و قلم عموم این کتاب به نام کلی آن «تفسیر ابوالفتوح رازی» شهرت یافته است.

شیوه ی تنظیم تفسیر ابوالفتوح رازی، اصولا کلامی روایی است، اما از آن جا که بر جنبه های ادبی واژه های قرآنی، مانند مباحث لغوی و زبانی و استشهاد به اشعار عربی برای روشن شدن معانی کلمات و جنبه های صرف و نحوی نیز تأکید دارد، خصوصیت ادبی را هم می توان بر آن افزود. روش کار مؤلف پس از ذکر مقدمه ای کوتاه در معانی و اقسام قرآن و بحثی در معنای تفسیر و تأویل و استعاذه این است که آیه یا آیاتی از هر سوره را بترتیب از فاتحه تا ناس آورده و به صورت زیرنویس و لفظ به لفظ به فارسی استوار و پاکیزه ای ترجمه کرده است، آن گاه از ابتدا پس از ذکر بخش های کوتاهی از آیات به تفسیر و شرح لغوی و صرفی و نحوی و فقهی و کلامی آن پرداخته و در هر مورد اقوال و آرای مفسران و نحویان و لغویان و فقها و متکلمان را با استفاده از منابع متقدم ذکر کرده است. اشاره های تاریخی و قصص و حکایات و تمثیلات و مباحث فقهی نیز در کتاب آمده است. مباحث تکراری در آیات به موارد قبلی ارجاع شده است و خود مؤلف نیز به این نکته اشاره دارد . مباحث ذوقی و ادبی و عرفانی هم بیش و کم در خلال بخش های تفسیری مطرح شده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

روض الجنان و روح الجنان فی التفسیر القرآن ؛ بیست جلدی

  • 0ریال

برچسب ها: ابوالفتوح رازی, آیت الله ابوالحسن شعرانی, تفسیر قرآن