منو
سبد خرید

روضه کافی

روضه کافی
درحال حاضر موجود نمی باشد
روضه کافی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 139173 - 73/3
  • وزن: 1.00kg
0 ریال

روضه کافی

نویسنده: محمد بن یعقوب کلینی
مترجم: عباس حاجیانی دشتی
ناشر: موعود اسلام
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 790
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب 

همراه با ترجمه و شرح

کسانی که با ترجمه و برگردان از زبان به زبانی دیگر سروکار دارند، می‌دانند که این کار دشوار است و نیاز به آگاهی و تسلط بر هر دو زبان دارد. کسی از عهده ترجمه رسا و برگردان درست برمی آید که بر دستور زبان هر دو زبان احاطه داشته باشد و مترجم محترم، با آگاهی به این امر، اقدام به ترجمه این اثر کرده است.

مترجم، متن کتاب را طبق چاپ «دارالکتب الإسلامیة»، چاپ سوم، سال 1388ق با ذکر سند بدون کم و کاست آورده، ولی در ترجمه، تنها نام معصومی که حدیث از اوست و گاهی نام راوی از او را نیز آورده است؛ زیرا معتقد است ذکر سند در ترجمه استفاده چندانی ندارد، اما آوردن آن را در متن کتاب لازم دیده تا کتاب از خطر تحریف مصون بماند و به صاحب کتاب خیانت نشود؛ افزون بر این، ممکن است اهل فن و علما نیز از این متن استفاده نمایند.

کتاب الکافی یکی از مهم‌ترین و معتبرترین کتب حدیثی شیعه اثر ثقهالاسلام کلینی درگذشته ۳۲۹ است. وی در مدت ۲۰ سال این کتاب را گردآوری کرده‌است. موضوع این کتاب حدیث است که در سه بخش می‌باشد:

اصول، شامل روایات اعتقادی 
فروع، حاوی روایات فقهی 
روضه، شامل احادیث متفرقه

از طریق سلسله اسناد روایات کافی، فهرست نسبتاً مفصلی از مشایخ حدیث او به دست می‌آید که تعدادشان به بیش از سی نفر می‌رسد. این تعداد مشایخ به معنای انعکاس روایات قابل توجهی از هریک در مجموعه کافی نیست بلکه کلینی عمده قریب به اتفاق روایاتش را از هشت نفر نقل کرده‌است.

کتاب حاضر مجموعه‌ای از احادیث شیعه امامیه و یکی از کتب اربعه است، شیخ کلینی این اثر را با انتخاب شانزده‌ هزار حدیث از میان هزاران نسخه در ظرف مدت بیست سال جمع آوری کرد تا جوابگوی مسائل اعتقادی و بیانگر همه احکام شرعی باشد، در کتاب فوق از مباحث عقل و جهل، خداشناسی، امامت و نبوت، احترام به پدر و مادر و دهها مسئله دیگر سخن به میان آمده که جهت اطلاع سرفصلهای کتاب به طور مفصل به حضورتان ارائه می‌گردد، در اینجا به عنوان مشت نمونه خروار اولین حدیث این کتاب شریف را که در مورد عقل است به حضورتان تقدیم می‌گردد، باشد که راهنمایمان گردد...

باب در اینکه ائمه (ع) وارثان علم هستند یکی به دیگری علم را به ارث می دهد 
امام صادق (ع) فرمود که : علی (ع) عالِم بود و علم به ارث می رود هرگز عالمی نمی میرد تا به جای او بماند کسی که علم او را بداند یا آنچه را خدا بخواهد بداند . ( یعنی بیش از علم امام صادق (ع) ) 

باب اشاره و نص بر امیر المونین (ع) :
زید بن جهم هلالی گوید : شنیدم امام صادق (ع) می فرمود : چون ولایت علی (ع) نازل شد و رسول خدا هم گفته بود : به علی (ع) به عنان امیر المومنین سلام کنید و در آن روز باز ای زید رسول خدا برای تاکید برآن دو نفر ( ابوبکر و عمر ) فرمود : برخیزید و به او بگویید : السلام علیک یا امیرالمومنین .
گفتند : این دستور از خدا است یا از رسول خدا ؟ به آنها فرمود : " از خدا و رسول خدا و خدا این آیه را نازل کرد : پیمانها را پس از تاکید نشکنید با اینکه شما خدا را کفیل و گواه آن ساخته اید به راستی خدا می داند که شما چه می کنید "...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.
برچسب ها: کتاب روضه کافی

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات