دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

روشن تر از خاموشی ؛ برگزیده شعر امروز ایران

روشن تر از خاموشی 

نویسنده: مرتضی کاخی
ناشر: آگاه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 941
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1383 - دوره چاپ: 5

کیفیت : نو ؛ نوشته تقدیمی دارد

 

مروری بر کتاب 

برگزیده شعر امروز ایران

شعر فارسي پس از نيمايوشيج تحولي بزرگ به خود ديد، چشم‌اندازي فراخ‌تر پيدا كرد و تجربه‌ي شعريِ ايرانيان را دگرگون كرد. روشن‌تر از خاموشي روايتي است از اين تجربه و دنياي شعريِ تازه. مرتضي كاخي در اين كتاب كوشيده تا مهم‌ترين شعرهايي را كه در اين دنياي شعريِ تازه آفريده شدند گرد آورد، دنيايي كه پس از جدايي از سنتِ شعر كلاسيك فارسي شكل گرفت و رفته‌رفته خود به شاخه‌ها و انواع گوناگوني تقسيم شد.

در واقع، اين كتاب گزينه‌ي اشعار نوپردازان از دوران به عرصه رسيدن نيما تا سقوط سلطنت را در بر مي‌گيرد. گردآورنده در ابتداي هر بخش كه به يك شاعر اختصاص يافته، منتخبي از سخنان و نظريات آنان را درباره‌ي شعر نقل كرده است. در آغاز كتاب نيز، در قالب مقدمه‌اي نسبتآ بلند، برداشت‌هاي خود را درباب شعر و شاعران امروز آورده است.

این کتاب برگزیده شعر معاصر فارسی از سال ۱۳۰۰ تا ۱۳۵۷ و با تکیه بر شعر نیمایی و شاعران برجسته آن دوران است که اشعار آنها در این کتاب مورد نقد و بررسی قرار گرفته‌ است. همراه با ۷۰ صفحه مقدمه نویسنده و گردآورنده آن.

همچنین کتاب همراه با زیرنویس و اظهارنظرهای متعدد است و در‌ آن مسائل مربوط به شعرها ، اشتباهاتی که بعضی شعرها داشته‌اند و مسائل این‌چنینی بررسی شده است. در واقع این کتاب نوعی مطالعه است و در آن از هر شاعر ‌، نمونه شعر و اظهارنظر درباره آن شاعر آورده شده است.از جمله این شاعران می توان به دهخدا، نیما یوشیج، گلچین گیلانی، پرویز ناتل‌خانلری، احمد شاملو، مهدی اخوان‌ثالث، امیرهوشنگ ابتهاج، سهراب سپهری، فروغ فرخزاد، شفیعی کدکنی، ژاله اصفهانی و میمنت میرصادقی اشاره کرد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات