كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
روشنگران ایرانی و نقد ادبی

روشنگران ایرانی و نقد ادبی

نویسنده: ایرج پارسی نژاد
ناشر: سخن
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 475
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1380 - دوره چاپ: 1 
کد کتاب: 103956

 
 

مروری بر کتاب 

کتاب «روشنگران ایرانی و نقد ادبی» نوشته‌ی ایرج پارسی‌نژاد، به بررسی آثار شخصیت‌هایی نظیر میرزا فتح‌علی آخوندزاده، میرزا آقاخان کرمانی، احمد کسروی، صادق هدایت و ... و نقش آن‌ها در نقد ادبی در زمان و زمینه‌های آن در دوران خود می‌پردازد. در مطالعه‌ی عوامل پیدایش نقد ادبی جدید در ایران، باید به عامل انتقاد اجتماعی توجه کرد که خود حاصل ظهور تفکر انتقادی در جامعه‌ی ایرانی است.
تفکر انتقادی نیز که خود مولود نگرش عقلی است در مرحله‌ی نخست متوجه تضاد نهادهای سیاسی و اقتصادی می‌شود و در مراحل بعدی به مطالعه‌ی مظاهر فرهنگی، که ادبیات شاخه‌ای از آن است، می‌پردازد و در این مطالعه آن‌چه را که مخالف حکم عقل و منطق می‌شناسد، انتقاد می‌کند. برای مطالعه‌ی عمیق در زمینه‌ی علل پیدایش نقد ادبی در ایران، در مفهوم علمی و اروپایی آن، نخست باید به ادبیات قرن نوزدهم ایران نظری بیفکنیم تا با شناخت کیفیات کلی ادبیات این زمان، ضرورتی که موجبات طرح مقوله‌ای به نام نقد ادبی را فراهم کرده است، به خودی خود شناخته شود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

روشنگران ایرانی و نقد ادبی

  • ناشر: سخن
  • کد کتاب: 103956 - 89/5
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: ایرج پارسی نژاد, مقالات ادبی, نقد ادبی, مقالات و نقد