كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
روسپی بزرگوار

روسپی بزرگوار

نویسنده: ژان پل سارتر
مترجم: عبدالحسین نوسین
ناشر: سحوری
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 74 
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1357 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت :  درحد نو


مروری بر کتاب 

نمایشنامه

یک اطاق در یکی از شهرهای جنوبی آمریکا. دیوارهای اطاق سفید رنگ است. یک نیمکت راحتی در اطاق قرار دارد.  طرف راست یک پنجره و طرف چپ یک در که متعلق به اطاق حمام است. ته سن یک راه رو که به در ورود متصل است...

در شهر کوچکی واقع در جنوب ایالات متحده امریکا، سفیدپوستان دو نفر سیاهپوست را، که به دروغ متهم به تجاوز به زن سفیدپوستی شده‌اند، تعقیب می‌کنند تا آنها را بگیرند و به دار بزنند. یکی از سیاهان در حین فرار کشته می‌شود و دیگری نزد زنی روسپی به نام لیزی  پناه می‌برد، ولی زن او را می‌راند.

یکی از مشتریان آن زن به نام فِرِد برای نجات دوستش تامس ، قاتل آن مرد سیاهپوست، می‌خواهد لیزی را وادار به اعتراف کند که زن مورد تجاوز سیاهان او بوده است، ولی لیزی، با وجود پانصد دلاری که فِرِد به او عرضه می‌کند و سپس علیرغم تهدید و خشونت او، تن به این گواهی دروغین نمی‌دهد. همچنین در برابر دو مأمور پلیس که می‌خواهند او را وادار به امضای عرض حال تجاوز به ناموس کنند مقاومت می‌نماید. ولی پدر فِرِد که سناتور است قدم پیش می‌گذارد و با استدلال و ملاطفت و سالوس، دل لیزی را بر سرنوشت تامس و مادر پیرش به رقت می‌آورد و از او امضا می‌گیرد. در مجلس دوم، مرد سیاهپوست پنهان از لیزی، در خانه او پناه می‌جوید. سناتور برای دیدن لیزی باز می‌آید و از طرف مادر تامس صد دلار به او می‌دهد. لیزی که منتظر ابراز محبت و قدرشناسی مستقیمی از جانب آن زن بوده است، می‌فهمد که چه اندازه فریب خورده است. مرد سیاهپوست را که در خانه‌اش مخفی شده است می‌بیند و صدای پای تعقیب‌کنندگان او را که به خانه نزدیک می‌شوند می‌شنود.

تپانچه‌ای به دست او می‌دهد، ولی سیاهپوست حاضر به استفاده از آن نمی‌شود. فِرِد از نزد مردم هیجان‌زده که سیاهپوست دیگری را گرفته و به دار آویخته‌اند به خانه لیزی باز می‌آید. سیاه فراری را می‌بیند و گلوله‌ای به سوی او شلیک می‌کند، ولی سیاه موفق به فرار می‌شود. لیزی با تپانچه‌اش فِرِد را تهدید می‌کند، اما در برابر آرامش و اطمینان به نفس او جرئت تیراندازی ندارد. سارتر با آفریدن مرد سیاهپوست از سویی و لیزی از سوی دیگر، خود بیگانگیِ کسانی را تصویر می‌کند که نیروی مبارزه در برابر ظلم را در خود نمی‌یابند و با اینکه قربانی نظام مستقر هستند، حتی با پی بردن به اینکه این نظام مبتنی بر خشونت و ستمگری است، به وضع موجود تن می‌دهند.

رویارویی اصلی داستان مابین « لیزی» و « فرد» اتفاق می افتد. در سویی لیزی قرار دارد که دخترکی است که از طریق تن فروشی، خرج زندگی اش را در می آورد، فاقد جایگاه  اجتماعی است و جزو طبقه فرودست  جامعه محسوب می شود اما از سلامت نفس برخوردار است و به مدد وجدان آگاه خود، بر بیگناهی جوان سیاهپوست واقف است و در مقابل فرد، پسر سناتور برجسته آمریکایی قرار دارد که مورد احترام و اعتماد همگان قرار دارد و اشراف زاده و پاک طینت قلمداد می شود؛ از چنان جایگاهی برخوردار است که تاریخ  آمریکا را همان تاریخ خانوادگی خودش می داند و مدعی است پدربزرگش این کشور را ساخته است.

فرد، مقاومت لیزی در مقابل خواسته های نامشروع خودش را « اسلحه کشیدن به روی کل آمریکا» می داند. از این روست که سارتر، لیزی را نسبت به طبقه مرفه، مغرور، متفرعن، به ظاهر پاک سرشت و در باطن فریبکار و دروغگوی آمریکا و در پله بالاتر بورژوا، « بزرگوار» می داند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

روسپی بزرگوار

  • ناشر: سحوری
  • کد کتاب: 85905 - 106/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: ژان پل سارتر, عبدالحسین نوسین, نمایشنامه فرانسوی, داستان های فرانسوی, کتاب های نایاب, کتاب روسپی بزرگوار