كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
روسلان وفادار

روسلان وفادار

نویسنده: گئورگی ولادیموف
مترجم: روشن وزیری
ناشر: ماهی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 196
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1394 - دوره چاپ:


مروری بر کتاب

فاجعه ی وفاداری در روزگار اسارت

در شهر تیمیر تائو، در سیبری، اردوگاهی بوده که در دوران زمامداری خروشچف -معروف به عصر «ذوب شدن یخ‌ها»- برچیده می‌شود. در محل اردوگاه کارخانه‌ای می‌سازند، ولی سگ‌ها اردوگاه که بنا بوده طبق دستورالعمل کشته شوند، شاید به دلیلی احساس ترحم ماموری زنده مانده، پراکنده شده و اکنون در گوشه و کنار پرسه می‌زنند. با آنکه به شدت لاغر و تکیده‌اند، از هیچ کس غذا نمی‌گیرند، کسی جرئت ندارد جز از پهلو به آنها نگاه کند و معلوم نیست چطور تا به حال از گرسنگی تلف نشده‌اند.

شگفت‌انگیزتر از همه اینکه هرگاه صفوف راهپیمایان به مناسبت عید اول ماه مه (روز جهانی کارگر) در خیابان‌های شهرک به راه می‌افتد، سگ‌ها بی‌درنگ نقش اسکورت را به عهده می‌گیرند و صفوف راهپیمایان را از هر سو محاصره می‌کنند، به احدی اجازه خروج از صف را نمی‌دهند و با غرش‌ها ترسناک متخلفان را به داخل صف می‌رانند، کاری بسیار حرفه‌ای و مطابق با اصول اردوگاهی «نه یک قدم به راست، نه یک قدم به چپ! تیراندازی بدون اخطار!». این داستان که افسانه نبود و واقعیت داشت، برای مؤلف حکمی بومی را پیدا کرد که روایت خود را روی آن به تصویر کشید..

در میان كتاب‌هایی كه به موضوع اردوگاه‌های استالینی پرداخته‌اند، روسلان وفادار جایگاهی منحصربه‌فرد دارد. این اثر نه تنها مانند سایر داستان‌های گولاك گواه تكان‌دهنده واقعیت‌های زمانه خویش است، بلكه تحلیلی طراز اول از نظام توتالیتر، تصویری جامع از موجود دربند، توصیفی عمیق از روش‌های اجرایی این نظام، و نیز درجات مختلف خفت و خواری انسان‌ها در متن واقعیت شوروی ارائه می‌دهد. در عین حال، ضمن آن‌كه به تمثیلی شاعرانه نزدیك می‌شود، پرسش‌هایی كلی در زمینه ارزش‌های فراگیر اخلاقی مطرح می‌كند.

م‍اج‍رای‌ ی‍ک‌ س‍گ‌ ن‍گ‍ه‍ب‍ان‌ اردوگ‍اه‌ زن‍دان‍ی‍ان‌ در ات‍ح‍اد ش‍وروی‌ است كه پ‍س‌ از ت‍ع‍طی‍ل‌ شدن اردوگاه توسط خروشچف به ارزیابی انسان ها و دنیای پیرامونش می پردازد. در این داستان واقعیت دنیای اطراف از دریچه چشمان روسلان آشکار می- گردد.قهرمان اصلی داستان- روسلان-بر تناقض‌ها و عجایب خوفناک دنیای موجودات دو پا تاکید می‌کندو تصویری ظریف، دقیق و طنز آمیز، از بخشی از زندگی مردم شوروی به دست می‌دهد...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

روسلان وفادار

  • ناشر: طرح نو
  • کد کتاب: 107110 - 66/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: گئورگی ولادیموف, روشن وزیری, داستان های روسی, شوروی, داستان های سیاسی, کتاب روسلان وفادار