منو
سبد خرید

روز هرمزد ماه فروردین ؛ ماه فروردین روز خرداد

روز هرمزد ماه فروردین ؛ ماه فروردین روز خرداد
درحال حاضر موجود نمی باشد
روز هرمزد ماه فروردین ؛ ماه فروردین روز خرداد
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 103833 - 106/5
  • وزن: 0.30kg
  • UPC: 200
0 ریال

روز هرمزد ماه فروردین ؛ ماه فروردین روز خرداد

مترجم: ابراهیم میرزای ناظر
ناشر: ترانه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 102
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1373 - دوره چاپ: 1

کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب

همراه با متن پارسی میانه ، آوانیوسی، واژه نامه ها و یادداشت ها

ماه فروردین روز خرداد یا مادیان ماه فروردین روز خرداد کتاب کوچکی است که به‌زبان پهلوی ساسانی (پارسی میانه) نوشته شده‌است. زمان کتابت این اثر را در دوران پادشاهی خسرو پرویز دانسته‌اند.این اثر در واقع نوعی روزشمار است دربارهٔ خجستگی روز ششم فروردین (که در ایران باستان خردادروز نامیده می‌شد) و در آن رویدادهای اساطیری برجسته‌ای که از آغاز آفرینش تا پایان جهان در این روز روی داده یا روی خواهد داد نگاشته‌شده‌است. پدیدآمدن انسان در زمین و مرگ ایرج به‌دست برادرانش سلم و تور، از رویدادهای مهم یادشده در این اثر است.

از آن‌جا که تنها چهره تاریخی نام‌برده‌شده در این کتاب، خسرو پرویز (خسرو هرمزدان) است تاریخ این نبشته را در دورهٔ کشورداری او دانسته‌اند؛ و از آن‌جا که از نبرد خسرو پرویز با هراکلیوس، قیصر روم در این کتاب یاد نشده تاریخ نگارش آن را در حدود سال‌های ۶۰۷-۶۰۸ میلادی دانسته‌اند.

متن پهلوی ماه فروردین روز خرداد با موضوع اساطیری از جمله متونی است که از روزگاران گذشته از زبان فارسی میانه به جای مانده و به دوره‏ی پیش از اسلام برمی‏ گردد. در این متن به رویدادهای مهم تاریخ اساطیری دین زردشت که در روز ششم از ماه فروردین اتفاق افتاده است می‏پردازد. از جمله ویژگی ‏های این متن کوتاه بودن بیشتر بندهای آن می‏باشد که به صورت جمله‏ های مستقل در عبارت خبری آمده است.

زبان فارسی میانه و متن‏ های بازمانده از آن از نظر مطالب مورد بحث و قواعد و دستور به بررسی دقیق نیاز دارد. بررسی، ترجمه و تجزیه و تحلیل متن ‏های فارسی میانه و از جمله این متن نیازمند شناخت و آگاهی بسیار است. واژگان گنجینه ‏ای گسترده و ناشناخته است و بررسی موشکافانه، ریشه‏ شناختی، ترجمه و تجزیه و تحلیل در آن حس می‏شود، و همچنین از جهت شیوه‏ ی آوانگاری نیز در خور بحث و توجه می‏ باشد..

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات