كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
روزنامه های اصفهان در عصر مشروطه

روزنامه های اصفهان در عصر مشروطه

به اهتمام: محمدعلی چلونگر 
ناشر: دانشگاه اصفهان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 653
اندازه کتاب: رحلی سلفون - سال انتشار: 1385 -دوره چاپ: 1

کیفیت : عالی ؛ گوشه های صفحات کتاب  کمی تابدار است
 

مروری بر کتاب 

الجناب ، جهاد اکبر ، فرج بعد از شدت و انجمن بلديه و ناقور چاپ گراور از نسخه اصلی

روزنامه‌ها جايگاه رفيعي در ميان منابع تاريخ مشروطيت دارند. اين روزنامه‌ها بيشتر، در مرکز انتشار مي‌يافتند.
در پي گسترش روزنامه‌ها در تهران، برخي از شهرهاي ديگر، از جمله اصفهان هم به انتشار روزنامه‌هاي محلي اقدام کردند و در مدت کوتاهي پس از صدور فرمان مشروطيت روزنامه‌هاي گوناگوني در اصفهان منتشر شد.

اين مجموعه، درواقع انتشار مجدد نمرات موجود از چهار عنوان آن روزنامه‌ها به‌صورت چاپ افست مي‌باشد که به‌ترتيب عبارتند از: "الجناب"، "جهاد اکبر"، "فرج بعد از شدت و انجمن بلديه" و "ناقور".

روزنامه‌ي الجناب به کوشش مير سيدعلي جناب منتشر مي‌شد، ليکن تنها چهارده شماره از آن انتشار يافت. نخستين آن در 20 شوال 1324 به چاپ رسيد. هرچند اين روزنامه در اصفهان، آن هم براي مدت کوتاهي انتشار يافت، گويا در شهرهاي ديگر ايران نيز خوانندگاني داشت، چرا که در برخي شماره‌هاي آن، نامه‌هايي از ساير شهرها، خطاب به روزنامه چاپ شده است.محورهاي مورد بحث در اين روزنامه عبارت بود از:

1. مسائل سياسي و اجتماعي اصفهان
2. مباحث اقتصادي
3. اخبار مذاکرات انجمن ولايتي اصفهان
4. طرح موضوع اتحاد مردم و حمايت آن‌ها از انقلاب مشروطيت
5. حريت و مساوات
6. روزنامه و روزنامه‌نگاري
7. درج اخبار و اختراعات مغرب زمين

روزنامه‌ي "جهاد اکبر" در 6 محرم 1325 به کوشش و مديريت ميرزا علي‌آقا خراساني آغاز به انتشار کرد.محورهاي مورد بحث در اين روزنامه عبارت بود از:

1. مشروطيت و استبداد
2. ترويج صنايع ملي
3. اخبار مذاکرات انجمن ولايتي اصفهان
4. اخبار اوضاع اصفهان و ساير شهرها
5. اخبار ساير کشورها
6. مخالفت با سياست‌هاي استعماري
7. انتقاد از اوضاع اقتصادي ايران
8. مسائل تعليم و تربيت در اصفهان
9. تلاش براي رشد آگاهي سياسي مردم

آخرين شماره‌ي اين روزنامه در رجب 1327 هجري قمري انتشار يافت.روزنامه‌ي فرج بعد از شدت در شعبان 1325 هجري قمري به مديريت ميرزا محمدحسين نورالدين مجلسي آغاز انتشار کرد. اين روزنامه پس از انتشار سه شماره، به دليل آن‌که در آن از مذاکرات انجمن ولايتي اصفهان خبري نبود و به علت تأسيس انجمن بلديه در اصفهان، نام خود را به انجمن بلديه فرج بعد از شدت تغيير داد.

روزنامه‌ي انجمن بلديه پس از انتشار شماره‌ي دهم، در شوال 1325 تعطيل شد، ليکن پس از مدتي دوباره منتشر گرديد. آخرين شماره‌ي موجود آن، شماره‌ي چهاردهم است که تاريخ انتشارش در صفحه‌ي اول مشخص نمي‌باشد.

روزنامه‌ي ناقور در سال 1326 هجري قمري به مديريت سيدمسيح توسيرکاني، آغاز به انتشار کرد، ناقور روزنامه‌اي سياسي، اخباري، تاريخي، اخلاقي و علمي بود که خلاصه‌ي مذاکرات انجمن ولايتي هم در آن درج مي‌گرديد. آخرين شماره‌ي آن، شماره‌ي 25 و در 8 شعبان 1327 هجري قمري انتشار يافت.محورهاي مورد بحث در اين روزنامه عبارت بود از:

1. مشروطيت و استبداد
2. وجوب قانون در جامعه
3. عدالت
4. مطالب انتقادي طنزآميز
5. مبارزه با حضور بيگانگان

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

روزنامه های اصفهان در عصر مشروطه

  • 0ریال

برچسب ها: محمدعلی چلونگر, لقمان دهقان نیری, مشروطه, تاریخ سیاسی ایران, قاجار, تاریخ مشروطه, مشروطیت, تاریخ مطبوعات, اصفهان, کتاب روزنامه های اصفهان در عصر مشروطه