منو
سبد خرید

روزشمار تاریخ ایران ؛ از مشروطه تا انقلاب اسلامی ؛ دو جلدی

روزشمار تاریخ ایران ؛ از مشروطه تا انقلاب اسلامی ؛ دو جلدی
درحال حاضر موجود نمی باشد
روزشمار تاریخ ایران ؛ از مشروطه تا انقلاب اسلامی ؛ دو جلدی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 148372 - 64/0
  • وزن: 3.80kg
0 ریال

روزشمار تاریخ ایران

نویسنده: باقر عاقلی
ناشر: گفتار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 990
اندازه کتاب: رحلی گالینگور - سال انتشار: 1370 _ 1369  - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : نو ؛ لبه عطف سائیدگی مختصری دارد

 

مروری بر کتاب 

مصور

از مشروطه تا انقلاب اسلامی

کتاب حاضر، در دو مجلد  روزشمار تاریخ (کرونولوژی) ایران از سال 1285تا 1357ش است که در آن اخبار و اطلاعات مستخرج از روزنامه‌ها، مجلات و سالنامه‌ها و کتب مختلف گردآوری شده و به ترتیب زمان وقوع، تنظیم گردیده است .

مطالب این مجموعه دو جلدی با عکس‌های متعدد از رجال و شخصیت‌های تاریخی همراه است .در جلد نخست وقایع روزانه ایران از 14مرداد 1285تا پایان روز 28مرداد 1332ش درج شده است . چاپ حاضر از مجموعه "روزشمار ایران "از این مختصات نیز برخوردار است : سال شمار تاریخ ایران از قتل ناصرالدین شاه تا صدور فرمان مشروطیت، همراه با تصاویری از شخصیت‌های سیاسی آن دوران، همچنین اخبار مهم مربوط به سال‌های مشروطه .افزون بر آن، در حدود 350قطعه عکس به عکس‌های پیش افزوده شده است . بخش پایانی کتاب به ضمایم اختصاص یافته که شامل متن قراردادها، پیمان‌های نظامی، اعلامیه‌های مهم، نطق‌ها، مقالات مهم مورخان یا صاحب نظران است .

باقر عاقلی از سنین جوانی نسبت به مسائل مربوط به تاریخ معاصر ایران حساسیت بسیار داشت. وی از دوران جوانی خویش به یاد می‌آورد که نطق‌های محمد مصدق رهبر اقلیت مجلس شورای ملی را با علاقه پی گیری و مطالعه می‌کرده و از مضمون آنها باخبر می‌گشته‌است. او از جمله خاطرات تلخ و ناگوار خویش در دوران دانشگاه را، ترور دکتر زنگنه توسط یکی از دانشجویان می‌داند. گویا زمانی که عاقلی مشغول مطالعه کتاب بوده‌است، آن دانشجو، رئیس دانشکده را جلوی ساختمان دانشکده به قتل می‌رساند و این موضوع بر ذهن عاقلی تأثیری ماندگار بر جای می‌گذارد.

باقر عاقلی را به جرأت می‌توان آگاهترین و مطلعترین مورخ ایرانی در عرصهٔ شناخت رجال عصر قاجار و پهلوی دانست.[نیازمند منبع] باستانی پاریزی که خود از اساتید نامی تاریخ است، عاقلی را با مهدی بامداد مقایسه کرده و جایگاه رفیع وی در حیطهٔ رجال شناسی و علم انساب ستوده‌است. در عین حال باید گفت که عاقلی در زمینه شناسایی عکس رجال، نخبگان و افراد سرشناس و مشهور معاصر ایران نیز، نسبت به اقران خود از تخصص بسیار بیشتری برخوردار است. به همین دلیل وی به مدت ۲۰ سال، به عنوان مشاور در شناسایی تصاویر و عکسهای قدیمی، به مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران یاری رسانده‌است. به بیان دیگر می‌توان گفت که باقر عاقلی این توانمندی را به دست آورده که قادر است اسم هزاران نخبه، فرد سرشناس و معروف معاصر را با دیدن عکس آنها به سرعت به خاطر آورد و کمتر کسی از افراد معروف و شناخته شده از دوره قاجاریه به بعد هست که باقر عاقلی او و خانواده و نسبش را نشناسد یا با دیدن عکسش، نامش را تشخیص ندهد.

وی از جمله معدود مورخین و صاحبنظرانی است که در طرح تاریخ شفاهی سازمان اسناد و کتابخانه ملی مورد مصاحبه قرار گرفته‌است. مصاحبه با وی در سال ۱۳۷۳، طی دو جلسه، توسط شفیقه نیک نفس انجام شده‌است که نسخه صوتی آن را می‌توان در وبسایت مرکز اسناد شنید.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات