رود زندگی

رود زندگی

نویسنده: آیزاک آسیموف
مترجم: انور شکی
ناشر: بنگاه ترجمه و نشر کتاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 300
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1343 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : عالی ~ درحد نو ؛ واجد فرمان ابتدای کتاب


مروری بر کتاب

تلاش در راه پیشگویی آیندهء نوع آدمی‏ کاری است که باید به ‏عهدهء اهل راز و نویسندگان افسانه‏های علمی گذاشته شود. چون من افسانهء علمی ‏نویس هم هستم،دست‏ به این کار می‏زنم.

ما از یک چیز می‏توانیم کاملا مطمئن باشیم و آن این است که اگر فاجعه ‏ای‏ جهانی،مثل یک جنگ اتمی بزرگ یا یورشی‏ از طرف ساکنان دیگر اجرام فلکی یا یک‏ بیماری جدید همه ‏گیر،پیش نیاید،جمعیت‏ آدمیان به ‏سرعت افزایش خواهد یافت.درحال‏ حاضر جمعیت آدمیان تقریبا سه‏ برابر جمعیت‏ یک قرن و نیم پیش است.

براساس برآوردهایی‏ که شده است،عدهء کمی افراد آدمی که در طول‏ 600000 سال زندگی کرده‏ اند قریب 77 میلیارد است.

به این حساب 4 درصد همهء افراد آدمی که تاکنون روی زمین زندگی کرده‏اند در حال حاضر روی زمین زندگی می‏کنند،و جمعیت جهان همچنان با نرخی فزاینده در حال‏ رشد است و این رشد با نرخی صورت می‏گیرد که از همیشه بیشتر است.از آنجا که آمارهایی از جمعیتهای قدیمی‏ نداریم،باید براساس اطلاعاتی که دربارهء اوضاع زندگی آدمی داریم برآوردی تقریبی‏ از آنها به عمل آوریم.

اکولوژیستها برآورد کرده‏اند که مقدار خوراکی که پیش از آغاز کشاورزی از راه شکار،صید ماهی و جمع- آوری میوه ‏های وحشی و مانند آنها به دست‏ می ‏آمد،نمی‏توانست برای جمعیتی بیش از 20 میلیون کافی باشد و به احتمال قوی جمعیت‏ واقعی عصر پارینه سنگی‏2 حداکثر فقط در حدود یک سوم یا نیم این مقدار بوده است.

این‏ بدان معنی است که در حدود 6000 سال پیش‏ از میلاد مسیح جمعیت زمین بیش از 6 میلیون‏ و حد اکثر 10 میلیون بوده است-و این‏ تقریبا معادل جمعیت یک شهر،مثل توکیو یا نیویورک درحال‏ حاضر است. هنگامی که‏ امریکا کشف شد،سرخپوستانی که در مرحلهء جمع ‏آوری خوراک می‏زیستند،در ایالات متحدهء فعلی،بیش از 250000 نفر نبودند که در حدود جمعیت شهری چون دایتون یا اوهایو در حال حاضر ولی در سراسر قاره پراکنده بود.

فهرست

آغاز حیات
زمینه آبکی
تنفس و حیات
موانع راه اکیسژن
خون
نمک زمین
...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

رود زندگی

  • 0ریال

برچسب ها: آیزاک آسیموف, انور شکی, آفرینش, علمی عمومی, محیط زیست, حیات, آفرینش, اطلاعات عمومی, زمین, کتاب های نایاب, کتاب رود زندگی