کتاب رودهای ژرف فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب رمان انتشارات نیلوفر

رودهای ژرف

نویسنده: خوزه ماریا آرگداس
مترجم: مصطفی مفیدی
ناشر: نیلوفر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 368
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ: 1 

 

مروری بر کتاب 

همراه با پی گفتاری از ماریو بارگاس یوسا 

رشتۀ ارتباطی که وقایع این کتاب حسرت بار، و گهگاه شور انگیز را به هم می پیوندد خاطرات کودکی است آزار دیده از اصل و نسب دوگانۀ خویش، کودکی که در دو جهان متخاصم ریشه دارد. پسر سفید پوستان، بزرگ شده نزد سرخپوستان، و بعد بازگشته به جهان سفیدها… او این امتیاز را نیز دارد که تضادی غمبار را بین دو جهان بیگانه که یکدیگر را نفی می کنند و نمی توانند حتی در وجود خود او به آسانی همزیستی کنند برانگیزد.

… کتاب رودهای ژرف از خاطرات خود نویسنده منشأ می گیرد؛ از آن خاطرات قصه ای سر بر می کشد که شخصیت اصلی آن، به نوبۀ خود از واقعیتی شکننده، که تنها در حافظۀ خود او زنده است، تغذیه می کند. زبان آرگداس، هرگاه که گل ها، حشره ها، سنگ ها، و نهرها را وصف می کند بهترین لحن و موفق ترین ضرباهنگ را به خود می گیرد. واژگان او هرگونه تلخی و زمختی را وا می گذارد، به لطیف ترین و دلپذیرترین واژه ها می پیوندد، جاندار سخن می گوید؛ سخنش همچون موسیقی شیرین می شود، و خواننده را با تخیل شورانگیزش به وجد می آورد.

در پایان سال ۱۹۶۹ خوزه ماریا آرگداس با شلیک گلوله خودکشی کرد. در آخرین نامه‌اش نوشت: «من اکنون صحنه را ترک می‌کنم، زیرا احساس می کنم و به احساسم اطمینان دارم، که دیگر انرژی و الهام ضروری برای ادامۀ کار و در نتیجه توجیه زندگی‌ام ندارم.» ما نمی‌توانیم بدانیم که این سخن درست است یا نه، که آیا او دیگر واقعاً قدرت و ارادۀ نوشتن کتاب‌هایی مانند آنهایی که از خود باقی گذاشته است را نداشته است. ولی آنچه می‌دانیم این است که با کشیدن ماشه در لحظه‌ای که وی احساس می‌کرد رسالت و وظیفه‌اش به مخاطره افتاده است بزرگ‌ترین سرمشق درستکاری و صداقتی را که یک نویسنده می‌تواند از خود نشان دهد برای ما بر جای گذاشته است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

رودهای ژرف

  • ناشر: نیلوفر
  • کد کتاب: 88600 - 109/5
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: خوزه ماریا آرگداس, مصطفی مفیدی, داستان های پرویی, داستان های آمریکای جنوبی, کتاب رودهای ژرف

google-site-verification: google3f7c2c2bf3754fb6.html