کتاب روح و نفس فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب فلسفه و عرفان انتشارات بنیاد حکمت اسلامی صدرا

روح و نفس

نویسنده: آیت الله سیدمحمد خامنه ای
ناشر: بنیاد حکمت اسلامی صدرا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 225
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب 

در بررسی تاریخی علوم اسلامی به مسائلی مشترک میان علم کلام و قرآن و حدیث برمی خوریم که گاهی سبب برخورد و مباحثات بسیاری میان اصحاب عقل و نقل شده است. یکی از این مسائل، مسئله روح است که میان این دو بینش معرفتی، یعنی علم کلام و علم تفسیر و حدیث، که هردو از آبشخور قرآن سیراب می شوند ولی اصحاب حدیث کمتر از مشکلات به اندیشه و استدلال عقلی بها می دهند ـ نزاع افکنده است.

مؤلّف در این کتاب بر آن است که با تکیه برمعانی «نفس» و «روح» در قرآن و حدیث با دیدگاههای شیخ مفید، شیخ الرئیس فقه و کلام شیعه، بیشتر آشنا شود و به معانی قرآنی، حدیثی و استدلالی نظریه وی دست یابد. برای این کار، نخست به سیر و تطورات مفاهیم «نفس» و «روح» در میان علمای اسلامی می پردازد، و به پاره ای از بدفهمی های مسلمین از این دو لفظ، و تأثیر و نقش عوامل خارجی در این انحراف اشاره می کند.

فهرست

فصل اول به ماجرای نفس و روح در صدر اسلام می پردازد.

فصل دوم، روح و نفس در قرآن و حدیث، واژه روح در قرآن مجید، روح در حدیث اهل بیت علیهم السلام، واژه نفس در قرآن مجید و نفس در حدیث اهل بیت علیهم السلام را بررسی می کند.

فصل سوم، مباحثی همچون روح در فلسفه، کلام، عرفان و حکمت متعالیه را مورد کنکاش قرار داده است.

فصل چهارم به مسئله روح و نفس در آراء شیخ مفید اشاره دارد و نویسنده در پایان کتاب، به روح افلاطونی در فلسفه ملاصدرا و نفس در حکمت متعالیه ملاصدرا پرداخته است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

روح و نفس

  • 0ریال

برچسب ها: آیت الله سیدمحمد خامنه ای, فلسفه اسلامی, حکمت متعالیه, فقه اسلامی, فلسفه شیعه, کتاب روح و نفس