منو
سبد خرید

روح القوانین

روح القوانین
درحال حاضر موجود نمی باشد
روح القوانین
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 107926 - 110/2
  • وزن: 2.00kg
  • UPC: 150
0 ریال

روح القوانین

نویسنده: منتسکیو
مترجم: علی اکبر مهتدی
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1034
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1362 - دوره چاپ: 6

کمیاب - کیفیت : درحد نو ~ نو

 

مروری بر کتاب 

عصر منتسکیو از لحاظ وقایع تاریخی و شهرت و توانائی فرانسه و انتشار ادبیات و قدرت سیاسی و منتهی شدن آن قدرت به افول و انقلاب از اعصار بزرگ تاریخ آن کشور محسوب می شود.  عامل عمده اوضاع این عصر بی شبهه سلطنت لوئی چهاردهم بود که از 1643 تا 1715 طول کشید. یعنی وی هفتاد و دو سال پادشاهی کرد از موقعی که زمام امور را خود مستقیماً بدست گرفت یعنی از تاریخ 1661 تا سال 1684 دوره اوج پیشرفت و اقتدار و از آن تاریخ تا 1715 دوره انحطاط این پادشاه بود.

روح القوانین، اثر معروف دانشمند فرانسوى، «منسکیو» است که در قرن 18 میلادى مى ‏زیسته است .در پیش درآمد این کتاب که به قلم مصحح کتاب، محمد مددپور است، در چندین فصل به مبانى تفکر جدید و روح علوم انسانى در اروپا و اوضاع سیاسى - اجتماعى عصر منتسکیو و شرایط استبدادى عصر لوئى چهاردهم و پانزدهم و پیدایش زمینه‏ هاى انقلاب فرانسه و شرح حال و آثار منتسکیو و جایگاه اسلام و ایران در آثار و تفکرات او پرداخته شده است.

هدف منتسکیو از نوشتن کتاب روح القوانین، تبیین قوانین و نهادهای اجتماعی بوده است. البته دستیابی به این هدف در نگاه اول دست نیافتنی به نظر می رسد بنابر نظر منتسکیو بر خلاف قوانین فیزیک که خداوند آن را بنا نهاده و در عالم طبیعت جاری می کند، قوانین اثباتی و نهادهای اجتماعی را بشر ایجاد کرده است؛ بشری که دائم در معرض خطا، غفلت و وسوسه های گوناگون است.

بنابراین، حق دارین تصور کنید قوانینی که ما از آن صحبت می کنیم نیز از همان نوعی است که در همه جای دیگر دنیا می توان یافت، چرا که به راستی تنوع قرانین بشری در گوشه و کنار جهان، حکایت از نسبی اندیشی انسان می کند و به ما هشدار می دهد قوانین موضوعه مطلقی که بتواند زندگی انسانی را به نحو مطلوب سروسامان دهد، وجود ندارد. مضمون این کتاب از این قرار است که چند فر ایرانی که از فرانسه دیدن می کنند، طی ارسال نامه هایی، وضع عجیب آداب و رسوم فرانسه را برای دوستان هم وطن خود تشریح می کنند. چهارچوب این کتاب به منتسکیو فرصت کافی داد تا کلیسا، دولت، پادشاه و همه مقامات و موسسات مهم کشورش را آزادانه به باد انتقادی هجوآمیز بگیرد و با چشمان تیزبین خود به کاوش در جریانات سری و پشت پرده بپردازد.

فهرست 

کتاب اول: قوانین کلى.
کتاب دوم: قوانینى که از طبیعت حکومت ناشى مى ‏شوند.
کتاب سوم: اصول حکومت ‏هاى سه گانه.
کتاب چهارم: قوانین تعلیم و تربیت و تناسب آن با اصول حکومت.
کتاب پنجم: قوانینى که قانون‏گذار وضع مى‏کند، باید به اصول حکومت، مربوط و متناسب با آن باشند.
کتاب ششم: نتایج اصول حکومت‏ ها نسبت به سادگى قوانین مدنى، جنایى و... .
کتاب هفتم: نتایج اصول حکومت‏ ها نسبت به قوانین صرفه ‏جویى، تجمل و چگونگى اوضاع بانوان.
کتاب هشتم: فساد، اصول سه گانه حکومت.
کتاب نهم: قوانین و ارتباط آنها با نیروى دفاعى.
کتاب دهم: قوانین و ارتباط آنها با نیروى تهاجمى.
و ..

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات