كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
روحم با تو به وجد می آید

روحم با تو به وجد می آید

نویسنده: مال یالچین
مترجم: سدیک داویدیان
ناشر: سیامک
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 400
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب 

مصور

پس از وقایع 1915، طی سالیانی طولانی، دولت ترکیه در محیطی آکنده از ترس و در فضای مبهم حقوق اقلیت های قومی، سیاست توأم با فشار و اختناق و انکار مصرانۀ مسئلۀ ارمنیان را با نگرشی منتخب و دلخواه به تاریخ گذشته دنبال می کرد. در این سال ها، هویتی فرمایشی به اجبار بر گروه های قومی ساکن در جمهوری ترکیه تحمیل شد و اجتماع ارمنیان، در پی واقعۀ مصیبت باری که بر آنان گذشته بود، در زیر بار رنجی دردآور و سکوتی ناگزیر مدفون شد

اما با تحولات سیاسی اخیر در جهان دیوار این سکوت ترک برداشته است. وقایع 1915 و وضعیت دشوار بازماندگان در ترکیه اعم از مسیحیان، به اجبار مسلمان شده ها یا ارمنیان در خفا مانده به صورت حماسی و تمثیلی در نوشته های ادبی بیان شدند. این شیوۀ بیان هنری انعکاس رنجی همیشگی و تداوم آن در زندگی این بازماندگان است، کسانی که به ترکی لقب ((وازده شمشیر)) دارند؛ یعنی، آنان که به ناحق از تیغ شمشیر در رفته اند....

آن زمان که وجدان بیدار شود حقایق روشن می شود و اسرار از پس پرده بیرون می آید و حقایق اولین نسل کشی قرن بیستم این بار به قلم نویسنده ای متفکر و ترک زبان بازگو می شود؛ نویسنده ای که بار سنگین تبعید و دوری از وطن را به خاطر نوشتن حقایق تحمل می کند. او برای نوشتن کتابش در هر خانه ای را می کوبد و شگفت آنکه ارمنیان با صمیمیت و اعتماد دریچۀ قلب های خود را بر او می گشایند و حقایق را باز می گویند.

 نویسنده در این کتاب سعی کرده است با مراجعه به شاهدان زنده یا فرزندان و اقوام آنان گوشه های ناشناختۀ اولین نسل کشی قرن بیستم را به دست ترکان عثمانی روشن سازد. این کتاب شرح حالی از مردان، زنان و کودکان ارمنی است که در سال های 1895 1915م بدون هیچ دلیل و منطقی فدای انتقام جویی عثمانی ها شدند. این جنایت چنان در اندیشۀ نویسنده رسوخ کرده که می نویسد:

من در مقابل مصائبی که به خاطر تبعید اجباری، کشتارهای برنامه ریزی شده، مرگ عزیزان، از دست دادن ناموس، شرف و حیثیت انسانی متحمل شده اید عمیقاً شرمسارم. تمامی درد و غم های شما را به منزلۀ غم و درد خود می پذیرم. جنایتکارانی که با اقدامات غیر انسانی خود باعث و بانی چنین فجایعی بوده اند در مقابل تاریخ جوابگو هستند و هرگز بخشوده نخواهند شد.

بخش بزرگی از کشوری که اکنون ترکیه نامیده می شود در حقیقت مجموعه ای است از سرزمین های غصب شده که با کشتار و سرکوب یا تبعید مللی که موطن اصلی شان این سرزمین ها بوده به وجود آمده است. دولت های متوالی ترکیه، که از دیرباز تحت سلطۀ امپریالیسم غرب بوده اند، تا کنون توانسته اند به مثابۀ نیرویی سرکوبگر علیه حرکت های استقلال طلبانۀ ملت های تحت ستم خود عمل کنند. دولت کنونی ترکیه نیز در سیاست خویش ادامه دهندۀ خلف اسلافش، امپراتوری عثمانی و ترک های جوان، است. در این میان شدیدترین ضربات را ملت ارمنی، که تاریخ طولانی مبارزاتی در این منطقه داشته، متحمل شده است. نژادکشی ارمنیان در 1915م به دست دولت ترک های جوان تاریک ترین صفحۀ این سرکوب هاست.

کمال یالچین در مورد انگیزۀ نوشتن این کتاب می نویسد:
مادرم و استادم،ملینه، محرک اصلی من در نوشتن این کتاب بوده اند. سطر سطر کتاب بازگو کنندۀ مصائب، مقاومت، جلای وطن و کشتار وحشیانۀ بیش از یک و نیم میلیون ارمنی است به طوری که مناطق ارمنی نشین آسیای صغیر خالی از سکنه شدند. پس از آرامشی نسبی عده ای نیز به میل خود از این مناطق خارج شدند تا در مناطق دیگر به آسایش برسند. اما مصائب ارمنیان تمامی ندارد. هرچند گفتمان های کتاب داستان گونه ترسیم شده اما امیدوارم این کتاب ما را در جهت شناخت تاریخ، فرهنگ و هویت ملی ارمنیانی که بیش از صدها سال با آنها زیسته ایم و درک درد جانکاهی که ارمنی ها در دل دارند یاری کند.

اگر بتوانیم به گذشتۀ مشترکمان، بدون پیش داوری و با سلامت نفس بیندیشیم و بین ما همدلی و روابط دوستانه برقرار شود، خودم را سعادتمند احساس خواهم کرد. از آنجا که سازمان ملل متحد سال 2000م را سال آشتی فرهنگ ها اعلام کرده من نیز کتابم را به منظور بالا بردن سطح فرهنگ آشتی ملت ها منتشر می کنم.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

روحم با تو به وجد می آید

  • 600,000ریال
  • 520,000ریال

برچسب ها: مال یالچین, سدیک داویدیان, تاریخ ترکیه, تاریخ ارمنستان, داستان های ارمنی, داستان های تاریخی, عثمانی, قتل عام ارامنه, کتاب روحم با تو به وجد می آید