منو
سبد خرید

روحانیت و نهضت ملی شدن صنعت نفت

روحانیت و نهضت ملی شدن صنعت نفت
موجود نمی باشد
روحانیت و نهضت ملی شدن صنعت نفت
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 106763- 74/1
  • وزن: 0.40kg
  • UPC: 18
0 ریال

روحانیت و نهضت ملی شدن صنعت نفت

نویسنده: گروه نویسندگان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 144
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1358 - دوره چاپ : 1

کمیاب - کیفیت : در حد نو

 

مروری بر کتاب 

زیر نظر انجمن اسلامی دانشجویان اروپا

ملی شدن صنعت نفت و پیروزی چشمگیر مردم مسلمان ایران در این نهضت یکی از برگ­های زرین تاریخ کشورمان در مبارزه با استبداد داخلی و استعمار خارجی است که نقش و حضور برجسته روحانیت در آن به خوبی محسوس می­باشد.هنگامی­که در مجلس شانزدهم، قرارداد «گس ـ گلشائیان» بررسی می­شد، آیت الله کاشانی به عنوان نماینده­ مجلس پس از بازگشت از تبعید به لبنان، اعلامیه­ای صادر کرد که دکتر محمد مصدق آن را در مجلس قرائت کرد.

«وقتی که مسئله­ ی نفت مطرح شد، وظیفه­ دینی و ملی دانستم که نظر ملت ایران را در باب مظالم شرکت نفت و حقوق مغضوبه ملت ایران در طی اعلامیه ­ای منتشر کنم و جداً استیفای حقوق از دست رفته آنها را بخواهم و مخالفت مردم را با هر قرارداد یا عملی که مشعر بر تثبیت و تأیید عمل اکراهی باشد، اظهار نمایم... . نفت ایران متعلق به ملت ایران است و به هر ترتیبی که بخواهد نسبت به آن رفتار می­کند.

در نهضت ملی شدن نفت، دو قسم مسأله پیش می‌آمد؛ یکی مربوط به نفت و مسائل اقتصادی و سیاسی و دوم مسائل فکری و فرهنگی که به دلیل باز شدن نسبی فضای سیاسی مطرح گردید.کمونیست‌ ها در این جریان به رغم سر و صداهای فراوان، به دلیل مشکلاتی که برای حزب توده پیش آمد شکست سختی خوردند. روحانیت نیز که با احتیاط پیش آمده بود، یعنی مراجع محلی درگیر بود نه مرجعیت مطلقه و عامه؛ توانست اندیشه‌ها و موقعیت خود را در عمل محک بزند.

طی این ماجرا حوزه با مسائل سیاسی و مذهبی جاری در جهان اسلام آشنا شد و این تحول طلبه‌های جوان را به اندیشه‌ واداشت و آنان را برای پرش فکری و سیاسی آماده کرد. تحولی که در سالهای بعد شاهد هستیم و نتیجه‌اش را در نهضت اسلامی خرداد مشاهده کردیم.

فهرست 

نگاهی به تاریخچه نهضت
حکومت دکتر مصدق
حکومت زاهدی
روحانیت و رزم آزما
چگونگی قبول نخست وزیری
سوگند دروغین زاهدی
نامه آیت الله کاشانی به سازمان ملل متحد
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.