دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

روبوت ها

روبوت ها

نویسنده: ژان ریشار
مترجم: علیرضا رضا داد - محسن اسماعیلی
ناشر: رشد
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 120
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1370 - دوره چاپ : 1

کیفیت : در حد نو ، نو 

 

مروری بر کتاب

تاریخچه ، کارکرد و دانستنی هایی درباره روبات ها و آدم آهنی ها

تاریخچه رباتیک به زمان بسیار دوری باز میگردد و شاید تعجب کنید اگر بشنورید این تااریخ از 2000 سال قبل شروع می شود.در سال 1901 ، بین جزایر کرت و کیترا ، یک غواص بقایای آنچه را که یک کامپیوتر مکانیکی محسوب می شود یافت. دستگاه ترکیبی از دنده های پیچیده است که به احتمال زیاد موقعیت خورشید ، ماه یا سایر اجسام آسمانی را محاسبه می کند. قدمت این دستگاه به 2000 سال قبل بر می گردد و از اصل یونانی به حساب می آید و نام آن را “دستگاه آنتی کیترا” داده است.

بشر از دیرباز به ایده ربات علاقه‌مند بوده است و با وجود اینکه دانش و فناوری ساخت آن را نداشت، ولی این موضوع باعث نشده بود که به ایده‌پردازی در مورد آن روی نیاورد. همانند اتومبیل، عده‌ای از مورخین، اولین طرح ربات انسان‌نما را به «لئوناردو داوینچی» در سال ۱۴۹۵ میلادی نسبت می‌دهند. دفتر منسوب به وی که در سال ۱۹۵۰ پیدا شد، حاوی طرح‌های کامل و با جزییات دقیق از یک شوالیه مکانیکی زره‌پوش بوده که توانایی نشستن و برخاستن و تکان دادن بازوها، سر و فک خود را داشت. البته این موضوع که چنین شوالیه‌ای ساخته‌شده بود و یا تنها در حد یک نقشه و طرح بود، چندان مشخص نیست.

در قرن هیجدهم، تعداد زیادی ماشین خودکار مکانیکی ساخته‌شده بود که توانایی‌هایی مانند حرکت اجزا، اجرای موسیقی و نقاشی را داشتند. در واقع، تا قبل از سال ۱۹۲۱، از واژه «automata» یا ماشین خودکار، برای ربات استفاده می‌شد. تا این‌که «کارل کاپک»، نویسنده اهل چک، در یکی از آثار معروف خود، از این واژه که ریشه چک داشته و به معنی کار و نیروی کار است، استفاده نمود.

یکی از افراد نامی در ساخت ربات، هنرمند و مخترع فرانسوی «Jacques de Vaucanson» بود. وی در سال ۱۷۳۱، رباتی ساخت که فلوت می‌نواخت و در سال ۱۷۳۹ میلادی نیز، اردک رباتی ساخت که همگان را متعجب نمود. این اردک، شامل تعداد زیادی جزء مکانیکی بود. به‌طوری‌که فقط بال آن، از ۴۰۰ قطعه تشکیل شده بود. ربات می‌توانست حرکات یک اردک واقعی را تقلید نموده، آب بنوشد، دانه بخورد و دانه‌هایی را که خورده بود را هضم و دفع نماید.

مخترع این اردک، مدعی بود که یک مکانیزم پیچیده شیمیایی، برای ترکیب غذا با آب و هضم آن‌ درون اردک وجود دارد؛ اما بعدها معلوم شد که دانه‌ها وارد یک محفظه شده و فضولات از محفظه دیگری که قبلاً در آن گذاشته شده بود، خارج می‌شد. در همین زمان، «هیساشجی تاناکا»، کسی که به ادیسون ژاپن معروف بود و کمپانی توشیبا را بنیان کرد، تعدادی ربات با قابلیت نقاشی، پرتاب تیر کمان و حتی سرو چایی، ساخت.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.
برچسب ها: کتاب روبوت ها

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات