كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
روانکاوی و روانشناسی هنرمند

روانکاوی و روانشناسی هنرمند

نویسنده: لورنس هترر
مترجم: پرویز فروردین
ناشر: بهمن
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 190
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1351 

کمیاب - کیفیت : عالی
 

مروری بر کتاب 

از زمان قدیم یعنی از زمان افلاطون و ارسطو، فرضیاتی راجع به طبیعت هنرمند و خلاقیت هنری موجود بوده است.

این فرضیات معتقد به وجود رابطه ای بین طب وهنر بوده اند. افلاطون و ارسطو معتقد بودند که بین شعر وجنون رابطه ای نزدیک موجود است؛ افلاطون کاملا معتقد بود که شاعر موجودی اثیری و مقدس بوده و هرگز برای وی امکان ندارد شعری به مفهوم واقعی بسراید مگر این که به وی الهام گردیده و یا به عبارت دیگر، دچار حالتی از جنون گردد.

به همین دلیل، ارسطو معتقد بودکه: لازمه سرایندگی این است که یا شاعراز یک استعداد خداداد برخوردار بوده و یا این که در وجود وی رگه ای از جنون موجود باشد.

زیگموند فروید، پدر علم روان‏کاوی، تأثیر بسیاری در زمینه‌‏هایی مختلف، از روان‏پزشکی، روان‏شناسی بالینی و علوم تربیتی گرفته تا ادبیات و هنر، زبان‏‌شناسی، جامعه‏‌شناسی، مردم‏‌شناسی، اسطوره‏‌شناسی، دین‏‌پژوهی، فلسفه و غیره، داشته است.

با آغاز قرن بیست‌ویکم نیز مفاهیم و تحلیل‌های فروید در حوزه‌های یاد شده تاثیر خود را از دست نداده و همچنان کارآیی خود را حفظ کرده‌اند.

«در دفتر حاضر خواننده‌ی فارسی زبان هم به چگونگی کاربرد نظریه روانکاوی و شماری از مفاهیم پایه‌ای آن در بررسی آثار ادبی و هنری و دست‌آوردهای این کاربرد پی می‌برد و هم به ویژه فرصت و امکان آشنا شدن با چهره دیگری از فروید روانکاو و فرزانه و دانشور را به دست می‌آورد.

منظور آن چهره‌ی ادیب و ناقد هنرپژوه و هنرمندشناسی است که تا کنون بر بسیاری از فارسی‌زبانان (و گاه بر برخی باختر زمینیان نیز) پوشیده مانده است.»

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

روانکاوی و روانشناسی هنرمند

  • ناشر: بهمن
  • کد کتاب: 68482 - 73/4
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: لورنس هترر, پرویز فروردین, فلسفه هنر, جامعه شناسی هنر, روانشناسی هنر, روانکاوی, کتاب روانکاوی و روانشناسی هنرمند