دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

روانشناسی و رویا

روانشناسی و رویا
درحال حاضر موجود نمی باشد

روانشناسی و رویا

نویسنده: حبیب الله اسلامی
مقدمه: مجتبی عشقیپور
ناشر: اشراقی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 330
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1351 - دوره چاپ : 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب 

 

بیش از یک قرن پیش فروید با نوشتن کتاب تاویل رویا، برای تفسیر خواب و رویا، که پیش از آن موضوع حدس و گمان‎‌های عوامانه و سطحی بود، پایه و اسلوبی علمی و نظام‌مند فراهم کرد و گامی بزرگ در زمینه‌ی جست و جوی علمی در ذهن انسانی و فهم پدیده‌ها و مسائل ذهنی برداشت. با این حال در آغاز کتاب پیش از ارائه نظریه خویش، یعنی تلقی خواب دیدن به منزله‌ی تحقق آرزو، سابقه تحلیل علمی رویا‌ها را به تفصیل بررسی کرد که آن نیز نمونه‌ای از کار دقیق پژوهش‌گرانه و ارج‌شناسی تلاش‌های دیگران به‌ شمار می‌آید.

زیگموند فروید (Sigmund Freud) در این کتاب از دو روش برای تحلیل رویا استفاده می‌کند، یکی روش تداعی رویا، یعنی آنکه در آن سعی می‌کند رویای خود را به خاطر آورده و آن را بازگو کند و دوم روش تفسیر نمادها این همان روش قدیمی است که خواب‌گزارها از آن استفاده می‌کردند.

فروید با آثار خود و به ویژه تأویل رؤیا توانست در دوره‌ی یکه‌تازی پوزیتیویست‌ها ثابت کند که انگیزه‌های اعمال و افکار انسان در موارد بسیاری خارج از حوزه‌ی آگاهی او هستند. نویسنده در تأویل رؤیا با طرح این معنا که زبان ناخودآگاهی انسان همان نمادهای رؤیاهای او، و هر رؤیایی تحقق آرزوی اوست، جزو معدود اندیشمندانی شد که گذشته از نقدهای کارل گوستاو یونگ تا اندیشمند فرانسوی ژاک دریدا، توانست افقی همیشگی به روی درک معنای پر رمز و راز انسان بگشایند.

پژوهشگران زندگی پژوهشی فروید را به سه مرحله تقسیم می‌کنند. در مرحله اول تحقیقات او بیشر جنبه بالینی دارد که نتیجه آن آثاری است مانند «تاویل رویا»، در دوره دوم بیشتر به مباحث فرهنگی پرداخته است و در سومین دوره تأملات او فلسفی و فرا روانشاختی می‌شوند. تاویل رویا شامل هفت فصل با عناوین نوشته‌های علمی در باب مسائل رویا، شیوه تاویل رویا، رویا به مثابه تحقق آرزو، تحریف در رویاها، موضوع و منابع رویاها، عمل رویا و روان‌شناسی فرآیندهای رویا است.

فروید به عنوان بنیان‌گذار روانکاوی بیش از هر کس دیگری در تاریخچه روانشناسی مورد تحسین قرار گرفته است. اصطلاح «روانکاوی» و نام «فروید» مفاهیمی آشنا برای بیشتر افراد است. به طوری که روانشناسی علمی و شیوه‌های عملی روان درمانی با نام فروید آغاز می‌شود. او روان‌کاوی را وسیله‌ای برای کاهش اضطراب و روان رنجوری بشر می‌دید. هم‌چنین فروید به خاطر نظریه‌هایش به طرز بی‌رحمانه‌ای از او انتقاد شده است. کتاب آسیب‌شناسی روانی زندگی روزمره از مشهورترین آثار فروید است.

فهرست

اعجاز رویا
امراض روحی و رویا
عود ارواح
غریزه جنسی و خواب
فلسفه زندگی و خواب
حافظه و رویا
شخصیت و رویا
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات