منو
سبد خرید

روانشناسی نوجوانی

روانشناسی نوجوانی
روانشناسی نوجوانی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 121166 - 14/9
  • وزن: 0.30kg
280,000 ریال

روانشناسی نوجوانی

نويسنده: گلن مایرز
مترجم: رضا شاپوریان
ناشر: سيمرغ
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 150
اندازه كتاب: رقعی لب برگشته - سال انتشار: 1353 - دوره چاپ: 2 

کمیاب  - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب 

براي مربيان

آنچه عمدتا در روانشناسي نوجواني مورد بحث و بررسي قرار مي‌گيرد، تغييرات مربوط به اين دوران ، مسائل و مشكلات مربوط به اين تغييرات و شيوه‌هاي تربيتي مربوط به اين دوره است. در بخش مربوط به تغييرات ، تغيير و تحولات در زمينه‌هاي جسمي و جنسي ، رواني - عاطفي ، اخلاقي و اجتماعي بررسي مي‌شوند. مسائل و مشكلاتي كه در هر يك از زمينه‌ها ممكن است رخ بدهد و شيوه حل اين مشكلات در سطح فردي و اجتماعي مورد بحث قرار مي‌گيرند. 

تعريف نوجواني 

روانشناسان در زمينه تعريف نوجواني اتفاق نظر ندارند، اما به طور کلي مي توان گفت که نوجواني دوره اي است بين کودکي و بزرگسالي که طول مدت آن بر حسب فرهنگها و محيطهاي مختلف، متفاوت است و حدوداً از ١١ تا ٢٠ سالگي ادامه دارد. 

ويژگيهاي دوره نوجواني 

به تدريج که دوره کودکي پشت سر گذاشته مي شود و فرد وارد دوره نوجواني مي شود، در ارتباط خود با والدين، مربيان و اطرافيان بازنگري مي کند. در نتيجه اين بازنگري و بازسازي روابط، فرد نوجوان در رفتار و نگرش خود نيز بررسي هايي انجام مي دهد و ارتباط جديدي را به عنوان يک نوجوان با ديگران برقرار مي کند، زيرا در دوره کودکي، معمولاً تفکر کودک قالبي بوده و مطيع دستوارت ديگران است، در حالي که در اين دوره به دليل افزايش سطح آگاهي، شناخت و رشد تفکر مي تواند به طور انتزاعي فکر کند و استدلال داشته باشد و باورها و ارزشهاي موجود در خانواده و جامعه را با استفاده از توان جديد خود، بازسازي نمايد. 

نوجواني، دوره انتقال از کودکي به بزرگسالي است که در همه زمينه ها بروز مي نمايد: رفتارهاي کودکانه را بتدريج از دست مي دهد، خواهان استتقلال است، مي خواهد همه چيز را خود تجربه کند، افکار انقلابي دارد، طغيانگر است، تمايل به تنهايي دارد، رابطه با همسالان براي او ارزش بسياري دارد و در برابر دستورات بزرگسالان مقاومت مي کند. 
نوجواني، دوره نوسان بين عواطف است، يعني در عين حال که شاد است احساس افسردگي مي کند، گاهي اوقات رفتار خشن و گاه رفتاري ملايم دارد. 

نوجواني، دوره نوسان رفتاري نيز هست، يعني نوجوان مدام در حالت رفت و برگشت بين حالات کودکي و نوجواني است. با توجه به شناختي که از خود، تواناييها، شرايط و امکانات کسب نموده، خواستار رفتار بزرگسالانه است، در حالي که تجربه لازم را ندارد. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات