منو
سبد خرید

روانشناسی خودانگاره

روانشناسی خودانگاره
روانشناسی خودانگاره
  • موجودی: موجود
  • مدل: 142359 - 20/2
  • وزن: 0.40kg
400,000 ریال

روانشناسی خودانگاره

نویسنده: شروین وکیلی
ناشر: شور آفرین
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 328
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب

بازسازی مفهوم"من"(سوژه) دغدغه ی خاطری است که روانشناسان، جامعه شناسان، و فیلسوفان قرن بیستم را به خود مشغول کرد و در نهایت به جبهه آرایی ایشان در دو قطب ناهمساز انجامید. دو قطبی که به ترتیب هواداران مرکزیت و انسجام"من" و مخالفان این مفهوم و معتقدان به ساختگی بودن پدیده ی"من" را در خود جای می دهند.

این متن مدلی است سیستمی برای باز تعریف مفهوم"من" به شکلی که مفاهیم پایه ای مانند آزادی و خواست و خلق و خوی هنجارین به شکلی دقیق و مستند در آن صورتبندی شود.گفته می‌شود در دوران مدرن انسان‌ها، جایگاه یگانه خویش را گم می‌کنند و «من» بودن آن‌ها در معرض پرسش قرار می‌گیرد.

فوکو در نقدی این نکته را طرح کرده که پرسش اصلی مدرنیته جایگاه و موقعیت سوژه در زمان حال است. به عبارت دیگر، شالوده‌ی نگاه مدرن، رابطه‌ای است که «من» با «اکنون» برقرار می‌کند. از سوی دیگر، گیدنز جامعه‌شناسی را هم‌چون علمِ بررسی مدرنیته تعریف می‌کند. با جمع بستن دو نقل قول یادشده، می‌توان به تصویری دقیق‌تر از چشم‌داشت این نوشتار دست یافت.

موضوع محوری این نوشتار همان مسأله‌ی محوری مدرنیته، یعنی سوژه در موقعیت «اکنون»، است. سوژه به عنوان هویتی روان‌شناختی، کالبدی زنده، و موقعیتی جامعه‌شناختی است که در اکنون، به مثابه عرصه‌ای از تلاقی گزینه‌های رفتاری، حضور دارد و در بستری برساخته از قدرت به انتخاب کردار خویش دست می‌یازد.

این متن برای بررسی جایگاه سوژه، در تلاش بوده است تا داده‌های عصب‌شناسانه، روان‌شناسانه، جامعه‌شناسانه، زبان‌شناسانه، و تاریخی را در گستره‌ای وسیع با یکدیگر تلفیق کند از این رو، این نوشتار متنی میان رشته‌ای است که از تمام داده‌ها و کلیه‌ی شواهدی که به کار گشودن معمای سوژه بیاید بهره خواهد جست، بی‌توجه به این که داده‌ی مربوطه در رده‌بندی کلاسیک علوم چه جایگاهی دارد و در تیول کدام علم قرار می‌گیرد.

متن کنونی تلاشی است برای صورت‌بندی مجدد مفهوم سوژه، و احیای آن به شکلی که در زمانه‌ی امروزین ما مورد نیاز و مطالبه است.

فهرست

روش شناسی
جغرافیای دانایی
سطوح توصیفی
چارچوب نظری
مرور منابع
مساله ی مرزبندی
الگوی مرزبندی
ظهور سه مرحله زیست جهان
رشد و تکوین و ساختارشناسی مفهوم‌«من»
من همچون اراده و خواست
آغاز کردن از «من»
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات